Akčná kamera nie je vecou adrenalínových nadšencov a záchranárskych zložiek. Mnoho fanúšikov si nachádza aj medzi bežnými cyklistami, športovcami, turistami a samozrejme medzi mladými ľuďmi, ktorý nesedia doma a sú v teréne, medzi priateľmi, či na krátkych výletoch. Akčná kamera je kamera primárne do exteriéru. Žiada si, aby ste ju používali pod vodou, vo vzduchu, alebo v členitom teréne. Zaznamenáva vašu cestu, úspechy, aj nezdary. Niektorí motorkári si ich dávajú aj pre zaznamenanie cesty a príbehov na nej, pretekári zas preto, aby si mohli pozrieť vlastné nedostatky a nedokonalosti vozovky ešte raz v pohodlí domova. Ak uvažujete nad akčnou kamerou, zrejme sami veľmi dobre viete, na čo ju chcete. Aj keby to ma byť len pokojná dovolenka pri mori, či stretávanie s priateľmi, aj tu si nájde svoj využiteľný priestor.

Kamera akčná kamera

Dávno nie len GoPro
GoPro je značka, ktorá preslávila tento druh kamier najvýraznejšie. Na Slovensku hovoríme všetkým nugátovým krémom “nutela”, každému kakaovému nápoju “granko”, každému šumivému vínu “šampanské”, hoci ide o značky a chránené označenia pôvodu. Nejaký čas sa hovorí týmto kamerám GoPro aj napriek tomu, že nejde o GoPro. Poznáme aj lacné alternatívy ako je JS4000 alebo kvalitnejší, no stále nie veľmi drahý Rollei, konkurencie schopnejší pre aktuálne GoPro HERO 4+ je model Rollei Actioncam 420. Tieto sú si podobné tvarom. Mnoho kamier však má vlastný dizajn, vlastnú polohu šošoviek, zaujímavé sú akčné kamery Garmin, hoci cenovo drahšie, podobne ako rad kamier Sony. Ľudia, ktorí siahnu po tomto druhu elektroniky, potrebujú záznam v ťažších podmienkach. Bežná kamera má mäkké časti, slabšiu odolnosť, väčšie rozmery a diely, ktoré vytŕčajú. Pri veľkých kamerách je ťažšie zohnať vodotesný obal a v trojciferných sumách sa pri snahe nakrúcať pod vodou v širokom uhle, nepodarí zohnať nič, len ak akčné kamery.

Podmienkou však je, aby šlo o vodotesné, nie vode odolné prístroje. Výrobcovia udávajú aj hĺbku do ktorej kamera zvláda nakrúcať. Nejde o schopnosti kamery, ale o tesnenie vodotesného obalu. Ide totiž o to, že čím hlbšie vo vode ideme, tým viac ton vody je nad vami, tlačí na vaše telo a tým vyšší je tlak aj na obal kamery.

Záchranári, polícia a hasiči
GoPro, Rollei, Sony, JVC, Garming a mnoho iných výrobcov kamier je používaných aj v záhracnárskych zložkách a v zásahových oddieloch. Tento druh kamier používajú vojaci na bojisku, zaznamenávajú priebeh kvôli možným pochybeniam, ale aj ako dokumentáciu pre prípad neskorších priznaní zásluh. Kamery používajú aj hasiči pri zásahoch, aby nemohli neskôr ľudia povedať, že hasiči pri zásahu vykopli dvere a rozbili nábytok. Aj také prípady sú bežné a hasiči sa tým chránia, ako naozaj postupovali. Podobnými kamerami sa chránia aj niektoré iné zásahové jednotky. Kamera je totiž ľahká, neobmedzuje v pohybe, má dostatočný rozsah a odolnosť.