Slovenská pošta na Slovensku na šťastie nespí a inovuje. Už pred časom priniesla viacero možností, ako spárovať dáta predajcov, logistiky aj modernými spôsobmi. Pošta si na šťastie uvedomuje nutnosť neustáleho sledovania trendov a tak mnoho eshopov nemá ťažkosti s poštou, ale skôr s novými prepravcami. Bežný zákazník však tiež dokáže oceniť rozhranie pošty a ePodací lístok. Ide o nástroj, ktorý výrazne uľahčuje prácu a môžete si s ním zaistiť rýchlejšie vybavenie zásielok. Platba kartou je pritom zárukou, že všetko prebehne rýchlo a prakticky už môžete stáť na pošte, než sa rozhodnete zásielku len ponechať pri okienku a usmiať sa na pani za prepážkou.
Čo ak nemám váhu na váženie zásielky?
ePodací lístok je skvelá služba a celá ePosta má mnoho výhod. Možnosť pripraviť si podací lístok ešte doma a potom vyraziť na poštu, výrazne uľahčuje prácu. Ak však doma nemáme váhu, a nechceme riskovať, že nám z pošty budú volať, že sme ponechali zásielku nesprávne odváženú a mení sa aj cenový tarif, je lepšie počítať s rezervou.
Rozdiely môžu byť pri listových zásielkach, ale aj balíkoch. Stačí nesprávne odvážená, alebo odhadnutá zásielka a zásielka nemusí byť vôbec odoslaná. Zostáva na pošte. Je preto dobrá funkcia rezerva. Je to voľba, ktorú ponúkne samotná pošta a jej rozhranie pri potvrdzovaní zadaného lístka. Výbornou je v tom, že pošta má všetko spárované v celom procese. Takže presne vie, ktorá podaná zásielka koľko stála a aký doklad ku ktorej bude. To znamená, že aj prípadný cenový rozdiel oproti zaplatenej sume, vie krásne vyplatiť v podstate už bez vášho zásahu.
Rezerva funguje tak, že: zaplatíte buď určité percento navyše, alebo celú sumu ešte raz. V konečnom dôsledku je tento výber len na vás podľa toho, čo máte na účte, alebo čo si myslíte, že bude pravdepodobné. Po podaní zásielky prichádza na email faktúra so správnou sumou. Ak teda zásielka stála nakoniec menej (stále hovoríme o váhe a možnom zlom vážení) a netreba pre váhu doplácať, celý rozdiel sa vracia späť. Prakticky to ale vyzerá, že sa na druhý deň odpíše platba v správnej výške. To aj napriek tomu, že pri platbe sa zdanlivo odpísala pôvodná suma s rezervou. Za zaúčtovaní a refreshi dát v banke skrátka na druhý deň máte odrátanú správnu výšku. Aj týmto pošta teší, najmä ak jej rozhranie používate opakovane a chcete sa spoľahnúť na jej fungovanie.
Finty ako si pomôcť v odhade, ak nie je váha
- Ak posielate opakovane rovnaký druh tovaru s presnou váhou, stačí pozrieť do histórie
- V prípadoch, kedy potrebujete odlíšiť zásielku nad kilo, alebo pod kilo, väčšinou stačí balenie čohokoľvek kilogramového, špagát, provizórna kladka a niečo otáčavé. Podľa tohto drobného triku máte jasno, čo je ťažšie. Ak neviete uviazať kilogramové vrecko, vložte ho do igelitového mikroténového vrecka.
- Trochu „cez Košice“ trikom je fakt, že eshopy niektorý tovar vážia presne na gram. Dôvodom je systém, počítanie váhy pre zásielku, kapacitu, maximálne preťaženie a preťaženie linky, či kuriérov. Aj preto napríklad v kníhkupectve bux.sk vidieť dole v detaile aj váhu kníh. Ak niektorú z takto odvážených kníh máte doma, práve tu zistíte jej gramy a pomocou domácej kladky viete aspoň odhadom zistiť, koľko vaša zásielka môže mať gramov.
- Keďže rezerva funguje hladko a bez trápenia, pokojne ju použite s hrubým odhadom váhy.