CopyrightZaujal vás článok na akýchsi stránkach a veľmi by ste chceli mať taký článok na svojom blogu. Nie je nič ľahšie ako ho označiť, stlačiť CTRL + C a na svojom blogu jednoduché CTRL + V. Víťazom je človek veľmi rýchlo bohatší o jeden článok. Je to však len pocit, ktorému absurdne a hlúpo verí veľké množstvo blogerov, ba dokonca aj veľkých portálov. Z magazínu Zaujimavosti.net napríklad svojho času doslova skopírovala článok TV Markíza, bežne od nich kopírujú iné magazíny a podobne je na tom aj Magazin.sk, Maxim.cz, rôzne lifestylové magazíny a mužské magazíny na Centrum.sk, na JOJ.sk, prípadne ženské rebríčky a rady o zdraví, či rôzne zábavné čítanie z Diva.sk, Wanda.sk a iných. Lákavé sú články zo stránok, ktoré podávajú obsah aktuálny dnes, zajtra aj o mesiac. Nikto neskopíruje článok o udalosti z dneška, ktorá je zajtra už neaktuálna. Existuje viacero názorov, zväčša od málo počítačovo a internetovo gramotných ľudí, že kopírovanie článkov nemá cenu rozoberať, lebo o nič nejde. Prípadne u nich vládne názor, že čo je na webe je zadarmo. Pokiaľ vyznávate takúto politiku a takéto fungovanie, po pravde, nemáte čo hľadať nieto na internete, ale vôbec vo svete textu. Prečo?

Kopírovanie je prípustné v prípadoch:
Kopírovanie je prípustné vtedy, pokiaľ samotný autor to vyslovene žiada, umožňuje a toto umožnenie je viditeľné a podávané zo strany samotného portálu v zrozumiteľnom podaní. V žiadnom prípade sa nemôžete odvolávať na to, že ste na stránke nevideli značku ©. Tá je totiž štandardná a vôbec na ňu nemusíte ani odkazovať.

Kopírovanie je neprípustné v prípadoch:
Vo všetkých. Kopírovanie článkov, či iného textového obsahu, fotografií a ďalšieho materiálu je neprípustné bez súhlasu a vedomia získaného od skutočného autora a zároveň vydavateľa materiálu. Ak vydavateľ vydal materiál bez súhlasu autora, kľúčový je súhlas autora (ak nejde o rovnakú osobu). Ak vydavateľ vydal materiál na základe súhlasu autora a vydavateľ prevzal práva (článok sa v takom prípade neodvoláva na zdroj, lebo zdrojom je akoby sám), a žiadosť musíte adresovať priamo jemu.

Kopírovanie cudzieho článku bez opýtania a jeho ďalším publikovaním sa dopúšťate porušenia autorského zákona a aby to nestačilo, podľa charakteru obsahu článku a podľa miesta, ktoré ste kopírovaním poškodili sa k autorským právam môžu pripočítať ešte ďalšie zákony, práva a povinnosti.

Prečo je kopírovanie článkov neprípustné?
Pokiaľ máte rozum a cit pre spravodlivosť, pochopili ste, že kopírovať sa nesmie. Ostatní si však musia prečítať zvyšok článku až do konca. Hoci odpovedať na takto prostú a zároveň sprostú otázku je na smiech, na internete sa pohybuje obrovské množstvo ľudí, ktorí sa len s internetom zoznamujú, majú pocit, že majú pohyb na sieti v malíčku, prípadne začínajú so svojim webom. Často nechápu po vzore iných priateľov, prečo by sa mali zaoberať nejakými právami, bežne si stiahnu film, crackujú hry, či sledujú celé filmy online niekde na webe. Následný pocit, že je zadarmo všetko si nedajú vziať a dokážu narobiť aj zásadné škody vyjadrené v číslach. Hovoríme o eurách a pokojne aj štvorciferných sumách. Hoci aj tu záleží od toho, či išlo o „krádež“ fotografie ku ktorej plagiátor nemá licenciu a vysvetlenie pôvodu, alebo o text. Nuž práve text je kľúčový.

Dôvody, prečo kopírovanie textu vie poškodiť:

 • Článok o XY na portály ABC je úspešný. Ak ho skopírujete, článok XY sa objaví aj na stránkach EFG. Zvyšuje sa šanca, že človek pri hľadaní XY narazí aj na vaše stránky a odignoruje originál.
 • Originál stráca návštevnosť a zmysel
 • Duplicita článku poškodzuje originálny portál aj po obsahovej stránke, pokiaľ sa prezentovaný obsah týkal nejakým spôsobom aj originálneho portálu.
 • Výroba článku mohla originálny zdroj stáť nemalé peniaze.
 • K výrobe článku sa mohli viazať licencie na fotografie.
 • K výrobe článku sa mohli viazať vlastné výskumy, pozorovania a údaje.
 • Originál má právo ohradiť sa a nárokovať si napríklad aj uniknutý zisk.
 • Skopírovanie článku s vážnymi údajmi, citáciami a číslami dokonca v zahraničí viedlo k miliónovým žalobám. Šlo o výskumy, reporty a rôzne fakty, ktoré po vydaní na inom mieste vydané pod iným vydavateľom, spôsobili problémy.
 • Skopírovaním článku preberáte zodpovednosť za obsah z pohľadu čitateľa, nie zodpovednosť ako autor. Ak článok hovorí o nejakej podnikateľskej činnosti, alebo osobe a táto osoba zoberie obsah ako poškodzujúci, žaloba namierená voči plagiátorovi neobstojí len vyhlásením, že šlo o kopírovaný článok.
 • Skopírovaním a zverejnením licencovaných fotografií preberáte všetky následky vyplývajúce z vymáhania a nutnosti dokazovania vlastníctva zakúpených práv na fotografie priamo fotobanke, odkiaľ fotografie pochádzajú. V prípade fotografií súkromnej osoby ste zodpovední za neautorizované použitie audiovizuálneho materiálu. Mnoho fotografov si dáva v súčasnosti veľmi záležať na ochrane svojej práce a neraz si vedia slušne zarobiť aj vďaka vymáhaniu pre porušenie autorských práv.
 • Originál a jeho autor v skutočnosti venoval svoj čas a prácu do prípravy materiálu, ktorý ste v podstate ukradli a dopustili ste sa tak plnohodnotnej krádeže najmä v prípade, kedy stránka viditeľne a jasne uvádza, že si neželá ďalšiu distribúciu svojho obsahu. V takejto podobe to stačí niektorým orgánom činným v trestnom konaní. Vo všeobecnosti však webstránka nemusí mať žiadne prehlásenie ©. Práva sú automatické. Iné je, ak by mala stránka vyslovene uvedené, že je ona autorom obsahu a povoľuje šírenie celého obsahu bez obmedzení.
 • Prestíž v prípade úspešného a dobre spracovaného článku sa presúva z časti aj na plagiátora. Pokiaľ propaguje článok a vydáva ho za svoj, obohacuje sa na úkor autora, čo je priťažujúca skutočnosť. Ak získava plagiátor pre kvalitný obsah prestíž a výhody, získava ho klamstvom.

Prestíž plagiátor získava hravo. Napríklad o tom rozpráva prípad z roku 2013, kedy nemenovaný magazín vykrádal iné magazíny a so svojim obsahom, ktorý nebol jeho, sa uchádzali o partnerstvo s dodávateľom určitých produktov a tým by vytváral zisk sebe aj jemu. Spolupráca takmer začala pre záujem dodávateľa o priestor s kvalitným obsahom. Skutoční autori informovali dodávateľa, ktorý už stihol spoluprácu spustiť, o pôvode obsahu a spolupráca sa mohla bez akejkoľvek sankcie zrušiť, keďže dodávateľ bol uvedený do omylu. Voči autorovi plagiátorského webu bolo vznesené trestné oznámenie vo veci porušenia troch zákonov. Prípad sa týkal Česka aj Slovenska súčasne.