LittleLane

Online aplikácia pre deti, ktorá má hlavnú úlohu zdokonaľovať chápanie slovenčiny, významu slov a zároveň pobaviť tých najmenších hráčov schopných samostatne čítať, je na našom trhu nejedna. Na školách alebo v sieti kníhkupectiev distribuovaná aplikácia Littlelane je online hrou pre deti od veku, kedy sú schopné samostatne čítať a chápať významu slov, je v základe zložená z 15 hier, ktorá sa v priebehu roka ešte rozšíria. Každá z hier pracuje so slovíčkami, angličtinou a slovenčinou. Napríklad pri anglickej verzii, ktorú si hravo prepnete celkom hore v časti stručného ovládania, zistíte, aké máte aj ako dospelý rezervy v základných slovíčkach. Štandardne sa však aplikácia zapína v slovenčine a nie je miešaná s angličtinou, takže žiaden strach.

Little Lane edukačný program

15 hier a pribudnú ďalšie
Obsah, ktorý je v rámci výberu jednotlivých hier riešený v podobe animovaného pohyblivého mestečka, je rozmiestnený do jednotlivých budov, alebo do sôch. Každá z nich má nápis, čo symbolizuje a otvára tak herný svet. Pexeso, hra s hľadaním, tajnička, puzzle, hra so slovesami, hry s číslami, čítanie a podobne. Niektoré disponujú užším výberom okruhov, či sa chcete zaoberať zvieratkami, ovocím, slovesami, číslami, oblečením a podobne. Mimo hlavnej obrazovky sa tu nachádza aj vedľajšia s ďalšími dvoma základnými hrami a staveniskom, ktoré symbolizuje ďalšie dodatky, ktoré neskôr pribudnú.

Little Lane edukačný program

Vlastnosti a nastavenia
Pri spustení hry je možné vybrať si v niektorých hrách aj komplikovanosť, prípadne okruh zamerania. Hlavnou a podstatnou možnosťou nastavení je zmena jazyka. Horné vlajky slovenská a anglická totiž menia jazyk hry. Nie len text, ale aj kompletne výslovnosť. Svojim spôsobom je tak hra ideálna aj pre anglické deti, ktoré sa majú dôvod z nejakého zázraku učiť jazyk stredoeurópskej krajiny menom Slovensko. Čiže rovnaká aplikácia len v inom jazyku. Aj v nej sú rovnaké okruhy, hry, postupy a obrázky.

Little Lane edukačný program

Slovenské deti dnes zvládajú vo svojom veku mnohé prístroje a elektroniku, s ktorou má dnešný dospelý človek problém. Hravo sa tak nepochybne dopracujú k zručnosti v ovládaní a chápaní hry, v ktorej postačí myš, prípadne prst na tablete s Windows. Určite je podmienkou aj zvukový výstup, slúchadlá, či reproduktory. Hra má totiž svoje plus práve vo výslovnosti slov a viet, ktoré sa v jednotlivých hrách objavujú. Osobne by som pre deti a dotvorenie úplnosti hry možno dorobil zvukové nahrávky pre legendy k hádaniu zvieratiek, no ani pri počúvaní sa nestretávate s jediným hlasom. Kombinuje sa ženský s mužským.

Hra je k dispozícií na stránkach www.littlelane.eu ako spoplatnený produkt a distribuovaný na našich školách prostredníctvom spoločnosti Stiefel http://www.stiefel-eurocart.sk/materske-skoly/1054-little-lane.html, alebo od decembra v kníhkupectvách Martinus. Pre rodinné použitie doma je cena licencie na rok 3,3 EUR.