myzamanaDrzosť, s akou sa nám vnucuje zoznamovací portál MyZamana, nepozná hraníc. V priebehu leta ste sa nemohli zbaviť spamu aj keď ste sa odhlásili. Akoby obnovili databázu všetkých emailov a spustili svoje praktiky celkom odznova. MyZamana je kópia rovnako drzého systému Badoo, ktorá však pochádza z Indie. Zbiera adresy na internete, v schránkach a adresároch rôznych ľudí, už členov, alebo len testovačov, k čomu vlastne MyZamana slúži. Akonáhle sa prihlásite do emailu cez MyZamana portál, vlastne sa dostávate do pasce, vďaka ktorej si MyZamana vyberie všetky vaše emaily a rozpošle na ne svoje pozvánky, a klamlivé správy. Na šťastie nejde o tak drzé a klamlivé správy so zavádzajúcimi textami, ako to bolo v prípade Badoo, no i tak robí poriadnu neplechu. Pre tých, čo majú zmätok v tom, čo im vlastne hrozí a do akej miery je to problém, sa dá celý prípad MyZamana zhrnúť do nasledovných bodov.

Riziká MyZamana

MyZamana plní schránku spamom. Klamstvami a pozvánkami priateľov, ktorí ich nikdy neposlali. Z MyZamana neplynie ohrozenie vírusmi, ani útokom hackrov, ako si niektoí myslia. Ide len o emaily posielané službou, ktorá vás chce nalákať na členstvo v zoznamke. Ide o druh sociálnej siete, ktorá pre prežitie a zisk potrebuje čo najviac členov. Kým Facebook sa rozšíril pre jeho vtedajšiu originalitu a záujem ľudí ho šíriť, MyZamana a podobne tak aj Badoo, Hi5, Twoo, atď sa propagujú a rozširujú sami. Neriešia nič také ako ochranu osobných údajov a ochranu emailovej adresy. Žiaľ. Drzosť obsahu je už iná kapitola. “Prišla ti správa, prečítaš si ju, až keď sa prihlásiš, zobrazí sa až keď si vyplníš profil” a keď všetko splníte, správa tam nie je.

Ako sa odhlásiť?
Odhlásenie z prijímania týchto emailov by malo byť v súčasnosti jednoduché. Každý email obsahuje poslednú vetu celkom na spodku emailu v znení niektorých nasledovných slov: odhlásiť, odhlásit, zrušit, zrušiť, unscubscribe, odstrániť, remove, delete. Odkaz by mal viesť k priamemu odhláseniu. Ak sa ďalej otvorí okno, potvrďte čo chcete zrušiť, prípadne to odhlási priamo.

Ak tento odkaz v emaili chýba a ide o iný druh emailov, je celkom jednoduché, no tiež o niečo viac zdĺhavejšie, definitívne zrušiť akýkoľvek účet. MyZamana vám ho vytvorila, hoci ste sa nežiadali. Musíte sa doň prihlásiť, ale keďže nepoznáte heslo, nechajte si ho pri pokuse prihlásenia na MyZamanu vygenerovať ako zabudnuté. Do emailu vám príde zabudnuté heslo a to použite pre prihlásenie. následne vstúpte do SETTING, nastavení účtu – Account Settings, hlavné (general) alebo niečo podobné. V každom prípade hľadajte rozhranie pre nastavenie posielania emailov. Nenechajte nič aktivované a nakoniec nájdite voľbu zmazania celého účtu a zakázania prijímania emailov. Potom by vám už nemali hroziť ďalšie otravné emaily.