Čím viac sme vo svete, kedy sociálne siete diktujú trendy, tým viac má aj vyššiu cenu taký lajk či tweet. Nemôžeme sa teda čudovať, že vznikli už dávnejšie systémy, ktoré vám niečo aktivovali, venovali, predali, no nechceli peniaze, ale zdieľať, alebo lajk. Nemyslíme teraz priamo tie na Facebooku, ktoré sú takmer vždy výlučne dielom mladého neplnoletého dieťaťa so snahou o podvodom získané lajky a lacno získané peniaze. Platbu tweetom alebo lajkom už prevádzkujú viaceré renomované portály zamerané na hry ako ojedinelú akciu. Bezplatný software zostal tiež neraz bezplatným, hoci pre jeho stiahnutie musíte dať aspoň nejaký ten lajk. Stretávajú sa s tým aj fanúšikovia herného portálu Eurogamer, kde keď chcete získať bezplatne počítačovú hru na Steam hernom systéme, musíte olajkovať dve či tri stránky a podobne.

Pay with twitter

Prečo má úspech?
Platba tweetom alebo cez LIKE je úspešná najmä preto, že v prvom rade nič nestojí. Ani jednu či druhú stranu nestojí nič, len úsilie venované na vývoj systému, či spojenie hotového riešenia. Po kliknutí a odlajkovaní získate čo ste chceli a nestálo to ani veľa času. Chce to len byť prihlásený. Denne mnohí olajkujú mnohé ciele a miesta. Jeden klik navyše nebolí.

Možné riziká
Pomocou neuváženého lajkovania už mnohí prišli do problémov s pochybnými príspevkami na svojej nástenke a šírili kadejaké kontroverzné a so zákonom hraničiace príspevky na svojej nástenke. Problémom je, že kliknutím v prípade prihlásenia na sociálnej sieti môžu niektoré systémy vyvolať akciu, napríklad vašu účasť v nejakej aplikácii, prihlásenie sa k nejakej činnosti, prípadne dáte súhlas na prienik do vašich údajov. Klikať na čokoľvek sa nikdy neopláca.