Praktické

Biela smrť pri systéme WordPress: príčiny a riešenie

Wordpress obrázokNajčastejšou príčinou zhasnutia WordPressu, tiež známeho ako Biela smrť, môže byť nedostatočný memory limit. Memory limit je funkcia, ktorú má v správe webhosting a WordPress žiaľ v jej najnovších verziách už taký rok a viac vyžaduje vyšší memory limit aj vzhľadom k silnejšej zostave súborov, pluginov, tém a podobne. Nie všetky hostingy zareagovali, prípadne stále lákajú ľudí do malej pasce, kde síce ponúkajú skvelý hosting za skvelé peniaze, no memory limit slabý. Ak ste sťahovali stránky na iný hosting a odrazu je tma… či presnejšie biela obrazovka, ani ste o tom nevedeli, že ste sa presunuli na hosting horší a slabší. Prípadne ak aj web začal „vysielať“ na bielo z ničoho nič, zrejme dosiahol maximum limitu, ktorý sa mimochodom začína prejavovať výpadkami scriptov viditeľných najmú v administrácií a v iných aktívnych miestach systému WordPress.

Ako vrátiť webstránkam funkčnosť a zrušiť bielu obrazovku
Dostaňte sa do FTP a premenujte zložky jednotlivých pluginov. Pluginy vypínajte od najmenej dôležitých a skúšajte webstránky, či nenaskočili. Následne skúste vypnúť aj posledný plugin a ak sa nestane nič pomocou obnovenia CTRL + F5, potom je nutné pristúpiť k premenovaniu zložky s témou, alebo jej zmazaniu. Je potrebné mať prednastavené pôvodné témy, aby si mohol systém automaticky nahodiť prednastavenú základnú. Bielu obrazovku a memory limit môže totiž zvýšiť prítomnosť náročných pluginov, ale aj náročných tém. Ďalším faktorom, ktorý zvyšuje memory limit, je priveľa obsahu. Skúste preto ešte na pôvodnom hostingu napríklad zmazať „revision“ články a zbytočné články, rozsiahle komentáre, prípadne databázu spamov.

Poznámka:
Uvedomte si, že presun na hosting, kde je nižší memory limit, si jedného dňa bude náhle vyžadovať zaplatiť za vyšší memory limit. Buď o pár dní, o pár týždňov, alebo mesiacov. Vyberajte preto v takomto prípad ehosting, ktorý unesie WordPress s vyšším memory limitom.

Poznámka:
Ak si nie ste istý, či je problém v memory limit funkcii a nemáte istotu, či je doména správne nasmerovaná na DNS, skúste jednoducho nahrať na FTP webstránok nejaký JPG súbor a priamym URL ho v prehliadači vyvolajte. Ak bude dostupný, no nedostupné budú stále stránky, je to tento prípad. Prípadne môže ísť o prípady, kedy naozaj v systéme niečo chýba a web sa nechce zobrazovať.

Zážitky s webhostingami
Čistá biela obrazovka je varovný signál. Otestovali sme si dva hostingy, ktoré ponúkajú menšie balíčky pre menej náročné hry. Prvý hosting G-hosting, na ktorý sme presúvali iný web, ktorý fungoval na podobnej alternatíve na inom hostingu bez problémov, zhasol. Pôvodne sme netušili prečo. Podpora nás opakovane odkazovala na chýbajúce súbory v systéme. Nakoniec to tak nebolo. Tento hosting má slabý memory limit a to bolo dôvodom, že webstránky zhasli. Podobne sme uspeli s webom aj na Wedos.cz, kde však pre zmenu pán z podpory s priezviskom na G. preukázal ochotu a rád pomohol s hľadaním riešenia. Jeho odpovede neboli o jednej vete a bolo možné sa dozvedieť viac. Pri snahe pomôcť vyriešiť problém, som mu naznačil, že takéto prípady som mal v prípadoch, kedy nedostačoval memory limit. V tej chvíli sa podpora uznala, že to bude tento prípad. Promptne pán s menom na G. priniesol niekoľko možností, prípadne navrhol prechod na iný hostingový program. Na Wedos disponuje vyšším memory limitom stále cenovo dostupný balíček NoLimit, ktorý už cenovo nespadá do balíčkov, ktoré by sme radi otestovali a vyskúšali, nech môžeme priniesť prehľad o tom, kde s malým webom a ako to funguje. Webstránkam sa bez akýchľkoľvek problémov darí na Gigaserver.cz, kde cenovo podobne ako na iných vychádza priestor pre stránky do 500 MB. Akonáhle máte stránky väčšíe, cenovo vychádza dobre program Wedos. Porovnanie zakladá aj na tom, že aj najnižší program na Gigaserver disponuje vyšším memory limit, pri ktorom nemá problém fungovať WordPress.

You may also like

More in:Praktické