PraktickéSvet internetu

Facebook: máte medzi priateľmi neznáme osoby? Pozor na špióna a úniky

Facebook john SmithPrišla vám pred časom žiadosť o priateľstvo od neznámej osoby a vy ste si ju pridali len preto, že je fanúšikom vašich stránok, firmy, či rovnako tak priateľ aj iných vašich priateľov z rovnakej brandže? Pozor, aby ste sa nestali obeťou Facebook špióna. Hoci to znie vtipne, ba priam filmovo, ide o celkom bežnú činnosť najskôr neznámych, neskôr veľmi dobre známych osôb. S problémom sa stretávajú ľudia v každom veku a postihne pokojne každého desiateho Slováka na Facebooku. V skutočnosti ide len o niekoho, čo sa snaží pod cudzím menom a cudzou identitou najčastejšie bez fotografie s bežným menom získať priateľstvo a zároveň tak prístup medzi vaše kontakty. Pokiaľ sa stále pýtate, čo tým získa, tu je niekoľko odpovedí, preto sa sociálna špionáž neustále opláca:

  • získava prístup k vašim príspevkom a myšlienkam
  • získava prístup k vašej činnosti, polohám a fotografiám
  • vidí, o čom sa s priateľmi bavíte
  • vidí, kto je vašim priateľom a v akom vzťahu
  • vidí váš status a komunikáciu s inými, prípadne činnosť like a podobne

Pracujete, alebo máte komplikované vzťahy?
Pokiaľ ste zamestnancom na akejkoľvek pozícií, možno niekoho zaujíma, ako sa vám darí, čo robíte a aké sú plány vašej firmy. Z každého komentáru je možné niečo vyčítať. V dôvere vo svojich priateľov môžete vydať informáciu o pripravovanej novinke an ktorej v práci pracujete a falošný špión, ktorého ste si v nepozornosti pridali len vďaka chuti po novom priateľovi, získava aj túto informáciu. Pokojne môže ísť o konkurenciu. Ide tak o určitú formu priemyselnej špionáže a to stačí, aby šlo o zamestnanca malej realitky a špióna v podobe konkurenčnej realitnej kancelárie zatajenej pod profilom ďaleko od realitnej činnosti. Facebook špióni sa objavujú aj medzi mladými. Mladé dievčatá sa pokúšajú o zistenie vernosti svojho milého tým, že si vytvoria falošný profil a cez neho si overia, či má jej priateľ inú, začnú ho baliť a podobne. Jednoducho napísané, jednoducho pochopiteľné. Komplikované vzťahy stoja aj za ďalším dôvodom vzniku takýchto špiónov, napríklad pri rozvodoch, manželských neverách, pri pokusoch zistiť o niekom niečo viac vo falošnom profile iného pohlavia a podobne. Takto formou špionáže zistené informácie nemusia byť presné, no von sa môže dnes dostať čokoľvek.

Odhalili ste ho?
Ak ste špióna odhalili, popridával si vašich kolegov hromadne, no nikto ho nepozná, pokúste sa to využiť. Zrejme ani len netuší, že ste na jeho fintu prišli. Vydávajte falošné príspevky a informácie, ktoré by ho mohli zmiasť s viditeľnosťou len pre neho. Neverili by ste, čo sa môže stať. Len pozor, aby ste náhodou nedali tipy, ktoré v snahe vás predbehnúť zrealizuje a nakoniec získa ešte lepší úspech, ako sa to stalo nám. Falošný profil môžete označiť ako falošný, Facebook následne vyhodnocuje pravosť na základe niektorých kritérií.

Obrana a brutálna nepremyslenosť Facebook správy kategórií
Skúste viac sledovať, koho pridávate medzi priateľov a snažte sa overiť, že daná osoba je naozaj tou, za ktorú sa vydáva. Neznáme osoby si nepridávajte, prípadne nezabudnite na skupiny a vytvorte takú, ktorá nemá odhalené dáta a informácie. Problém na Facebooku je až nechutne amatérske zanedbanie poriadnej správy skupín. V nich sa musí užívateľ veľmi komplikovane pohybovať. Za celé roky fungovania neexistuje poriadny a jednoduchý systém na správu kategórií ľudí, čo je obrovské mínus Facebooku. Želáme preto veľa šťastia a trpezlivosti pri triedení priateľov.

You may also like

More in:Praktické