700 000 EUR, čiže viac ako 20 miliónov korún, stála stránka so všetkými platbami okolo nej pre lesnícky portál na adrese forestportal.nlcsk.org. V skutočnosti aj hlupák nájde totožný obsah s už vytvoreným portálom www.forestportal.sk (mimochodom nefunguje ako jeden z mála webov bez WWW.) Zrejme ďalší tunel sa tak zaraďuje medzi ostatné, ktoré na Slovensku boli a určite pri takejto odbornej gramotnosti vždy aj budú. Portál, ktorý nemôže mať za žiadnych reálnych okolností hodnotu vyššiu ako 7000 EUR si k sume pridáva ešte dve nuly. Po grafickej a dizajnovej stránke by sme mu však po niekoľkoročnej praxi v obore dali maximálne 20 EUR a pár rád, čo robiť a čo určite nerobiť. Hlavne si je nutné uvedomiť, že aj svet dizajnu za posledných 15 rokov niekam postúpil.

*** z roku 1995 a nie web za 700 000 EUR
Za 700 000 EUR, ale napríklad aj za tých 7 000 EUR si dokážeme predstaviť naozaj niečo celkom iné. Za tieto peniaze by dokázalo množstvo mladých autorov na Slovensku vytvoriť web, ktorý by nám závidel možno a celý svet. Za takýto peniaz by mohli mať svoje webstránky všetky obce a mestá na Slovensku, úrady aj školy. Nie, na Slovensku to musí byť inak. Nejakým nechutným spôsobom, ktorý opäť, ako v prípade stránok Národnej galérie, uráža poctivú prácu slovenských webdizajnérov a webbuilderov, sa podarilo z Európskej únie získať až neuveriteľných 700 000 EUR za niečo, čo tu už s rovnakým obsahom fungovalo, len sa tomu dodal hnusnejší dizajn (v cene istotne budú aj rôzne administratívne veci, údržba a hosting). Je to to isté, akoby sme si vzali obľúbené stránky, vypýtali napríklad stačí aj polovica 350 000 EUR za vytvorenie nového portálu a požiadali o pomoc grafika, ktorý zaspal v kóme niekde v roku 1995 a teraz po prebudení si hľadá prácu. Neuveriteľne slabá grafická stránka a spôsob, akým web ponúka možnosti, nechutne amatérska úprava tlačidiel, CSS zásadne nedoladené a množstvo chýb, ktoré netvoria nakoniec web vôbec v prezentovateľnej podobe… o cene už radšej pomlčím. Fakt, že webové stránky a software je niekedy ťažké oceniť, dovoľuje až takto prehnane strieľať. Na prípad upozornilo teraz OĽaNO, ktorých oslovila prepustená zamestnankyňa Lesníckeho zväzu. Tá zrejme chcela poukázať na netransparentnosť pri verejnom obstarávaní, keď sa list o výbere posielal výhercovi výberového konania ešte skôr, ako sa vôbec stretla komisia.

Nám ani netreba počuť niečo o netransparentnosti výberového konania, pretože celkovo stačí pozrieť na spomínané predražené stránky, za ktoré by som osobne nechcel dať viac ako 50 EUR. Web by bol pre mňa aj za tých 50 EUR nepredajný. Ako autor niekoľkých webov sa cítim ponížený, pretože oveľa dizajnovo lepšie projekty som vytvoril pod 30 EUR. Za doteraz prežitý život a prácu na webe sa cítim naozaj ukrivdený a potupený.

Stránky, ktoré už existovali a ktorých obsah je v novom webe: www.forestportal.sk
Nové stránky za 700 000 EUR: http://forestportal.nlcsk.org/SitePages/Home.aspx

Verejnosť a ostatné firmy či firmičky na Slovensku by zaujímalo, kde bolo zavesené toto obstarávanie, že sa nemohli o výrobu stránok uchádzať aj oni. Nakoniec nemôžem nedodať, že článok nie je kritikou výrobcu stránok, ale obstarávateľa stránok. Pretože ten objednáva, podpisuje, platí a schvaľuje.

Príbuzné témy: