V posledných dvoch dňoch ma oslovili celkom dve cudzie ženy a jedna známa, ako ma prosia o hlas v nejakej súťaži. Po krátkej analýze som pochopil, že ide o súťaž MISS MAMA 2012 o ktorej sa pred spustením veľa hovorilo najmä v mamičkovských kruhoch. Potom niet divu, že sa aj do súťaže samotnej prihlásilo toľko mamičiek z rôznych kútov Slovenska. Lenže ako mnohé súťaže s hlasovaním na Slovensku, ani táto nepatrí medzi tie poctivé a férové. Prečo?

Hlasovanie je výhradne vecou počtu priateľov a šikovnosti
Základná chyba tejto súťaže je hlasovanie, ktoré nie je viazané na počet členov, SMS hlasy, alebo niečo, čím by sa vyseparovali rôzne pokusy viac krát hlasovať. Naháňanie hlasov cez priateľov na facebooku, na fórach a rôznych miestach, prosíkanie o hlasy u priateľov priamo na nástenkách a posielanie emailov cez svojuschránku všetkým, aj popleteným adresám s prosbami o hlasy. Toto je aj v tomto prípade realita. Stačí sa venovať chvíli hľadania vo vyhľadávačoch a na facebooku a človek nájde, čo potrebuje. Hlasovanie ani v tomto prípade nie je hlasovanie za naozaj krásnu mamičku. Možno tí, čo sa pripletú náhodou na web zahlasujú za nejaké sympatické mamičky, avšak prevažná väčšina hlasujúcich sú i tak mamičky samotné a ich priatelia. Kým niektoré mamičky sa spoliehajú na poctivo získané hlasy, iné naháňajú hlasy, kde sa dá. Nuž a nesmiem zabudnúť ešte na jednu fintu, ktorou sa dá obísť obmezenie 10 hlasov na 1 IP adresu. Pokojne je možné, že tá pani, ktorá má v tejto chvíli nádherných 2200 hlasov, využíva (alebo jej priateľ) dynamickú IP adresu pri pripojení a odpojení internetu.
Osobne ma naozaj prekvapuje, že pani s inciálmi J. D. ktorá má naozaj slušný počet hlasov, hoci nemôže patriť medzi krásne mamičky ani zďaleka. Tým nechcem niekoho uraziť, ale len porovnať voči ostatným. Mnohé naozaj sympatické ženy s krásnym dieťatkom majú krásne fotografie krásnych tvárí aj bez veľkých úprav profesionála a hlasov naozaj málo. Nie! Táto súťaž nie je férová. Rovnako ako každá iná, ktorá dovoľuje hlasovať takýmto spôsobom. Je to však boj o krásne a hodnotné ceny a tak sú potrebné všetky zbrane, ktorými sa to dá získať. Zvláštne, že pekné mamičky v rýchlosti nájdených pár ako Pavlína Rojkovičová, Diana Szabová či Lenka Guothová nemajú viac hlasov, osobne ma zaujala fotografia Miriami Sterbakovej a výrazu jej dieťatka. Na druhej strane je nutné dodať, že všetky bábätká sú krásne. Aj mamičky sú krásne, ale… ak sa hlasuje za najkrajšie auto na svete a s hlasmi je v popredí Fiat Doblo, kým naozaj pekné kúsky sú v pozadí, tak niečo nebude v poriadku.

Stránka kolabuje
Stránka je po technickej stránke veľmi zle postavená. Po zadaní hlasu stránka padá. Firefox Mozilla má vážny problém sa udržať vôbec online. Internet Explorer len vyhodí typický výkričník. FF vyžaduje reštartovať, čím sa zasekne a spadne akákoľvek ďalšia činnosť. Napríklad ak ste mali rozpísaný článok, riešili nejaký problém s niekým na facebooku, sťahovalí nejaký väčší objem dát a do toho ste generovali nejaký zoznam, je naozaj krásne od tejto stránky, že to všetko raz a zaraz odpáli a opakovane. Firefox sa z tejto technickej chyby následne veľmi zle spamätáva. Odporúčam preto, ak hlasujete niektorej z mamičiek, tak poctivo a skúste to cez Internet Explorer, kde riziko kolapsu systému hrozí s menšou pravdepodobnosťou. Hlasovanie a aj zobrazenie všetkých mamičiek je tecnicky veľmi zle postavené.

Zahlasujte aj vy
Zahlasujte aj vy za mamičku, ktorá sa vám reálne páči. Pomôžeme tak poctivo získať hlasy naozaj tým mamičkám, ktoré sa do súťaže prihlásili.

Hlasujte na: http://najmama.aktuality.sk/sutaz/hlasujte-za-miss-mami-2012/