Koncovka TEL domén patrí medzi novšie, no nie až tak nové, aby ich už ostrieľaný človek vo svete domén nepoznal. Napriek zaujímavému vzhľadu, či tvaru však nejde o klasickú doménu pre web s akýmkoľvek obsahom. Teda zatiaľ nie. Koncovka sa dá registrovať len u určitých registrátoroch, ktorí sú vybavení systémom šíreným cez GNU, ktorý si môžu poskytovatelia aj upraviť a je k doménam poskytovaný zadarmo. Tento systém poskytuje základné možnosti a vlastne ohraničuje možnosti celej TEL domény a jej obsahu.

Na čo *.TEL doména slúži?
Vzhľadom k tomu, že stúpa používateľnosť mobilných telefónov, existuje ich viacero aj starších, kde internetové stránky zobrazuje vždy inak, ako pri inom mobile, bolo nutné vytvoriť nejaký systém, ktorý bude informovať stručne a jasne o kontaktoch a polohách firmy, alebo jednotlivca. Doména a stránka majú byť prístupné cez mobil, načítať sa majú rýchlo a všetko má byť aj pre navigáciu v mobile jednoduché. Niečo také bolo pri rôznororodosti systémov na weboch a nekompatibilite nemožné. Potrebovali ste kontakt na nejakú firmu a nevedeli ste ich, len ste poznali doménu .TEL? Potom viete, čo TEL dokáže.

Kde sa dá *.TEL kúpiť?
Po pravde som našiel niekoľko miest, kde sa dá TEL kúpiť. So všetkým čo treba a za peknú cenu 9,99 € sa dá kúpiť aj na name.com, kde ihneď po registrácií získavate aj prístup do systému pre administráciu domény. O tej si povieme niečo viac niekedy neskôr. Určite sa však k tomu dostaneme.

Význam *.TEL domén je zatiaľ neistý
Význam tejto domény zatiaľ nemožno považovať za veľký. Ľudia ju nepoznajú a pokladajú ju za niečo celkom nové. Môže slúžiť ako doplnenie pre veľké firmy, pre súkromné účely ľudí, ktorí chcú byť dostihnuteľní. Preto si môžu spraviť doménu v tvare ich čísla 0903552XXX.tel a tak sa človek okrem čísla dozvie aj ďalšie fakty už zverejnené na stránke. Pre firmy s viac kontaktnými miestami je to dobrý spôsob združenia kontaktov a navigácií do predajní a k predajcom.

Jeden význam je dobre vystihnutý aj na tom videu, ktoré máte vyššie. Preto ho určite neprehliadnite.