Windows 10 je moderný systém. Pri vláde terorizmu bolo otázkou času, kedy sa naplnia očakávania niektorých špionážnych filmov a naozaj sa podarí verejnosti priniesť systém obľúbený, rozšírený, no zároveň systém použiteľný ako nástroj zbierania údajov. Nový Windows 10 je potrebné natlačiť ľuďom pomaly až nasilu. Niečo také sme čakali, a niečo také sa už deje. Lenže nie každý chce Windows 10. Najmä ak po celom internete kolujú informácie, ktoré Microsoft ani neplánuje vyvrátiť, skôr tutlať a skrývať za vyjadreniami, že nejde o nič zlé, alebo že ide o chybu v systéme.

Windows 10

Chyba v systéme sa však musí predsa hneď vyriešiť, no zostáva na svojom mieste a „nič zlé?“, to určite zlým je. Ak chcete do svojho počítača vpustiť špióna, pokojne inovujte Windows 7 alebo 8 na Windows 10 bezplatne. No vystavujete sa rizikám, proti ktorým varujú viaceré miesta.

  • Už odborníci citovaný na množstve mienkotvorných magazínov uvádzajú zistenia, že Windows posiela dáta, nevedno aké, z vášho počítača na Microsoft servery.
  • Údajne dokonca dochádza k odosielaniu všetkých textov, ktoré na klávesnici napíšete priamo do špeciálneho súboru a formátu, ktorý odchádza od váš inam. Čiže by mohlo ísť o chatovanie, písanie obchodnej korenšpondencie, redaktorská činnosť, alebo email. Jasné, môžeme to pochopiť pre scenár akčného filmu, kde sa bojuje proti svetovému terorizmu a môžeme tak očakávať, že tajné služby pozbierajú z celého sveta komunikáciu medzi ľuďmi a ďalej budú môcť vystopovať, kto napísal scenár k prejavu a podobne. Lenže tu sme v realite a zásah do súkromia takýchto rozmerov a legálne? Ak inštalujete, máte čas čítať licenčné podmienky? Zoberte si v práci dovolenku, rovno niekoľko rokov na vyštudovanie angličtiny a právnickeho vzdelania. Možno dovtedy prejdete na Linux.
  • Sledovaním textu odpadá nutnosť dešifrovať rôzne zašifrované údaje. Stačí, že systém monitoruje klávesnicu a jej činnosť. V čase nečinnosti
  • Špecialisti dokázali, že Windows 10 vás občas vyfotografuje a snímku odosiela na neznámy server Microsoftu. Dokonca niektoré články spomínajú aj video, keďže náhle odosielané súbory mali aj vyšší objem. Čo je toto za absolútnu drzosť, že vôbec sa niekto s takouto myšlienkou len pohráva? Pred webkamerami robia rôzni ľudia rôzne veci. Išlo by tak o neuveriteľný zásah do súkromia. (poznámka: občasné aktivovanie Webkamery a odfotografovanie snímky prebieha aj na Windows 7 a zostáva záhadou, či sa fotografia posiela ďalej, alebo nie. Ide o ojedinelý jav objavujúci sa len občas.)
  • Dochádzať má aj k odpočúvaniu vďaka službám, ktoré sú určené na ovládanie počítača hlasom. Tie sú v strechu aj v čase neprítomnosti, aby mohli byť hlasom aktivované kedykoľvek. Lenže, aj počas nečinnosti odosielajú údaje na server Microsoft. Aké údaje? Čo má dôvod byť posielané? Vzorky hlasu sú pritom biometria.

Odporúčania: webkameru prelepte malou páskou, ak sa cítite ohrozený. Ak nepoužívate vôbec mikrofón, odinštalujte ovládače zariadenia na záznam zvuku a neexistuje šanca, aby počítač viac dokázal zaznamenávať zvuk až do opätovného inštalovania. Nuž a pomôcť by malo definitívne aj presedlanie na systém, ktorý užívateľov nekontroluje.

Inšpirované aj článkom: http://aeronet.cz/

Tip na literatúru: kniha Nikto sa neskryje, od Glenna Greewnwalda z dát od Edwarda Snowdena.

Update na Windows 10 je bezplatne možný na stránkach: http://www.microsoft.com