Asi vás mohlo urvať, ak ste si 8. mája pozreli na svoje stránky postavené na WordPresse a zabudli ste čo i len kliknúť na hociktorý článok, Objavili by ste závažnú chybu, ktorá nie je v systéme WordPress bežná. Objaviť ste ju mohli, pokiaľ využívate nastavenie CACHE a cachovanie cez plugin WORDFENCE. Výborný plugin, ktorý však práve po updatovaní WordPressu na verziu 4.5.2 – mimochodom automaticky bez vedomia webmasterov, spôsobil nefunkčnosť akejkoľvek vnútornej stránky. Následky, napríklad ak ste to spozorovali, alebo mohli opraviť až o 12 hodín neskôr, sú pri niektorých portáloch vlastne niekoľko hodinovým výpadkom.

htaccess s 0 kb

Pred svojimi čitateľmi tak vyzerá ako neschopný amatér nejeden portál. Samozrejme v závislosti od toho, ako rýchlo sa dokázal dostať k počítaču. Problém, ktorý v celej veci nastal, sa objavil v súbore .htaccess v koreňovom adresáry domény. Jeho prblémom je, že odrazu má 0 kb, avšak pluginy a nastavenia pripravené na jeho obsah. Ak je prázdny, nemožno sa diviť problému. Zarážajúce je, že sa ani po toľkých hodinách neobjavila opravná verzia pluginu a ani žiadna pomoc. Aj preto prinášame návod, cez ktorý je možné opäť dostať stránky do chodu.

  1. Odstráňte akýkoľvek .htaccess zo serveru v koreňovom adresári.
  2. Vojdite do nastavení WORDFENCE do časti Performance Setup a zmažte nahromadenú CACHE.
  3. Vojdite do nastavení wordpressu a v časti TRVALÉ ODKAZY / PERMALINKS prepnite tvorbu URL na hociktorú hodnotu, ktorú by ste za žiadnych okolností nikdy nedali. Uložte a opäť vojdite do nastavení, kde si však tentoraz vyberiete vašu preferovanú a chcenú hodnotu. To vytvorí potrebný .htaccess súbor aj s hodnotami permalinks, ktoré potrebujete mať správne aj v .htaccess, ale aj v SQL.
  4. Až následne potom choďte do WORDFENCE pluginu, znova aktivujte cache v časti Percormance setup a vytvorením zálohy spustite nový .htaccess doplnený o správne a aktuálne údaje k funkcii “cachovania” stránok.

Pripojiť na FTP sa budete potrebovať len v rámci prvého zmazania nulového .HTACCESS pretože nie vždy zareaguje všetko tak ako má pri bode 2. a 3.. Držíme palce v rozchodení portálu, ak sa vás konkrétny problém týka dnes, alebo inokedy aj v rámci iného pluginu. Často to môže byť práve nulový .htaccess, čo by ani nebol problém, avšak nastavenia s ním ako prázdnym nepočítajú.