PraktickéZaujímavosti

Ako a kam nahlásiť podvodné, alebo falošné webové stránky

Tak prirodzene ako vznikali klasické webové stránky, tak prirodzene sa objavovali aj pokusy ľudí oklamať, podviesť, zneužiť systém a podobať sa na niečo iné. Svojim spôsobom je podvodom každá stránka, ktorá je vytvorená len za účelom zisku a nekalými úmyslami. Mnoho portálov vás priláka, no neobsahujú ten správny obsah, kvôli ktorému ste prišli. Google samotný chce a žiada ľudí o pomoc, aby pomohli takéto stránky nahlásiť. Chce to aj každý poctivý autor poctivého obsahu. Aj občas pripravíme zaujímavý vlastný obsah, a neraz nám ho skopíruje iný portál a vydáva za svoj. Aj keď ide už o iný druh problému, ten veľmi častý je, keď stránka láka ľudí nekalými spôsobmi. Nahromadené slovné spojenia a kľúčové slová, alebo podivné prelinkovania, falošný obsah bez logiky – to všetko je dôvod, pre ktorý by ste mali varovať aj ostatných.

Pomôžete ostatným, ale aj sebe
Nahlásením problematických stránok, ktoré prezentujú falošné informácie, podvodné a nebezpečné praktiky, alebo obchodujú so spätnými odkazmi, či lákajú na nahromadené kľúčové slová, ktoré nemajú nič spoločné s obsahom, umožníte zbystriť vyhľadávacím službám zrak na konkrétne prípady, ktoré ďalej sami posúdia. Pomáhate aj sami sebe, neskôr sa môžete menej zdržať na pochybných stránkach.

Priamo vo Firefoxe
Upozorniť na falošné a podvodné stránky môžete aj priamo v prehliadači Firefox. Prejdite do hornej ponuky do poslednej položky Pomocník. Tam sa nachádza časť Report / Nahlásenie podvodnej stránky.

Podvodná stránka nahlásená vo Firefox

Priamo na Googli
Stránky, kde môžete nahlásiť problém týkajúci sa pochybného obsahu. Problém popíšte v angličtine, alebo v slovenčine s výbornou gramatikou. Buď sa k nemu dostane slovenský, alebo český zamestnanec, prípadne si pomôžu prekladačom zahraniční zamestnanci. Na to je nutná dobrá gramatika v popise.
https://www.google.com/webmasters/tools/spamreport

Stránky majú priveľa odkazov a predávajú Pagerank a miesto pre odkazy
https://www.google.com/webmasters/tools/paidlinks?pli=1&hl=sk

Problémový obsah je možné uzamknúť pod nebezpečný obsah. Informácie o nastaveniach a filtrovaní bezpečného vyhľadávania nájdete podrobne popísané tu.
https://support.google.com/websearch/answer/4399719?hl=sk

Porušenia autorského práva:
http://www.google.com/dmca.html

Nevhodný obsah:
https://support.google.com/legal/troubleshooter/1114905?rd=1#ts=1115655

Našli ste na nejakom webe ukrytý vírus / mallware?
http://www.google.com/safebrowsing/report_badware/

Aplikáciou a systémom pre nahlasovanie podvodných, alebo len podozrivých stránok je WOT, doplnok pre Firefox. Viac informácií získate na: https://www.mywot.com/

Pozor, ak bojujete proti konkurencii
Veľmi často sú tieto nástroje zneužívané v konkurenčnom boji. Vyhnite sa tomu. Bezdôvodne nenahlasujte žiadne stránky. Musia obsahovať to, čo nahlasujete, v opačnom prípade riskujete stratu dôveryhodnosti a Google vás už nebude brať vážne.

Ďalšie miesta
Na podvodné stránky upozorňujú inou formou, spoločne s podrobným reportom aj stránky Hoax.sk. Ide prevažne o neutíchajúce vyčíňanie podvodnej siete predávajúcej rôzne medikamenty, prípravky na chudnutie a podobne, ktoré vo veľkom formou bannerov propafuje Centrum.sk, Linkuj.cz, atlas.sk a občas aj priamo Youtube.com, či Azet.sk portály. Problémom je, že pochybné subjekty si len objednajú reklamy a nakúpia priestor. Portály, na ktorých reklamný priestor je, dávajú od zodpovednosti ruky preč.

You may also like

More in:Praktické