Český jazyk je nám zo všetkých zahraničných jazykov najbližší. Aj preto máme v tom našom toľko bohemizmov – čechizmov, trh využíva našu znalosť na úsporu pri dabingu, pri lokalizáciách počítačových hier a podobne. Tak ako v Čechách žije mnoho Slovákov, aj na Slovensku žije veľa Čechov, či potomkov Čechov. Hoci Juraj Dvořák z Bratislavy nehovorí česky a Čechom bol jeho praprapradedo, jeho meno nesie aj jeho syn, či manželka. Slovenské úrady ich evidujú, oslovujú, obchody im posielajú zásielky a všade tam, kde im záleží na zachovaní celého mena, tam potrebujú napísať Ř. Aj českého trénera slovenských hokejistov Vladimíra Vůjtka, mnohí radšej napísali bez U s krúžkom, než by sa mali trápiť s písaním neznámeho znaku.
Slovenčina ich nepozná, ale slovenská klávesnica áno
Slovenčina síce slová s týmito znakmi neobsahuje, tá stará slovenčina niektoré áno. Ak ale potrebujete napísať na počítačovej klávesnici niektorý z českých znakov, nie je nutné inštalovať celú českú klávesnicu, ktorá môže komplikovať písanie na slovenskej.
Ako napísať znak:
- Ř – stlačíte mäkčeň a následne písmeno R. So shiftom pre veľké Ř a bez shiftu pre malé ř
- Ě – stlačíte mäkčeň a následne písmeno E. So shiftom pre veľké Ě a bez shiftu pre malé ě
- Ů – stlačte spolu so shiftom tlačidlo, na ktorom je bežne vlnovka ~ alebo znak °. (na väčšine klávesníc je pod ESC vedľa číslovky 1, nad písmenom Q a tlačidlom TAB.) Až následne píšte písmeno U alebo u. Vznikne nám ů alebo Ů.
Jednoduché, že? Napriek tomu sa túto otázku pýtajú všetky generácie bez rozdielu, pri návšteve internetovej kaviarne, v ktorej pracujem. A to aj v roku 2018.