Mapa pomoci je výborné zhrnutie všetkých možných miest, ktoré môžu byť nápomocné pri pomoci Ukrajine. Mapa pomoci, ako znie jednoduchý názov pre mapu, ktoré v sebe kĺby jednotlivé úrady, ale najmä organizácie pomáhajúce Ukrajine, umožňujú sprehľadniť jednotlivé dôležité miesta. Čo je však dôležité, sú viditeľné priamo aj v rámci polohy na mape a každý si tak môžete priamo pozrieť aj to, ktoré miesto má ako blízko. Mapa je dvojjazyčná, a je preto vhodné ju zdieľať aj medzi Ukrajincami.
Mapa pomoci sa nachádza na: https://bit.ly/mapa-pomoci
Za pozornosť stoja aj projekty:
- Potrebné věci Ukrajine: ktopomozeukrajine.sk
- Azylový dom pre utečencov na StartLabe: https://www.startlab.sk/projekty/2714-azylovy-dom-pre-ukrajinu/
Vlna solidarity napriek nenávistným prejavom na internete
Vlna solidarity, ktorá prichádza smerom k utečencom z Ukrajiny má zmysel a je správna. Hoci máme na Slovensku značnú časť obyvateľstva nastavenú proti pomoci, alebo aspoň názorovo stavajúcu sa proti Ukrajine, je nepochopiteľné, že títo ľudia považujú vojnový útok v roku 2022 na suverénnu krajinu za legitímny. Podporovatelia Ruska a proruskí prispievatelia a šíritelia rôznych príspevkov akoby nevideli na pálení rakiet do miest a na paneláky žiaden problém. Je nepochopiteľné, že pre túto časť ľudí je celkom v poriadku, že sú 4 milióny obyvateľov suverénnej krajiny nútené opustiť domovy, v ktorých sa preháňa vietor cez porozbíjané okná, alebo ruskí vojaci hľadajúci cennosti, notebooky, ale najčastejšie jedlo.
V Čechách sú napríklad populárne podivné nálady, ktoré vyčítajú Ukrajincom zvýhodnené vstupné do ZOO, alebo iné výhody. Zabúdajú pritom šíritelia nenávistných nálad a názorov, že títo ľudia nemajú okrem toho, čo zmestili do auta, do jedného kufra, či do holých rúk, nič ďalšie. Jednotlivci začali závidieť aj pekne lesklé auto s ukrajinskou značkou, ale že rodina prišla o dom, všetky osobné veci, spomienky a fotografie blízkych, alebo niekoho z rodiny, už nie je nutné riešiť. Solidaritou sa dá vyvážiť nepochopiteľné správanie inak nastavených ľudí. AJ keď nie celkom vymietiť.