SoftwareZaujímavosti

História a vývoj internetových prehliadačov: od Netscape po Chrome

Na to, aby sa dali prezerať stránky napísané v kóde HTML, s možnosťami preklikov, vkladania obrázkov a ďalších funkcií, bol nevyhnutný aj vývoj prehliadačov. V počiatkoch používania internetu sa tak rodil základ toho, čo poznáme dnes. Len samotné prehliadače sa zmenili a vedúce postavenie stratila jednotka na trhu opakovane. Prvenstvo si získal vždy ten, ktorý napredoval vo vývoji.

Ne bezpečný internet

Najstaršia história internetových prehliadačov

Internetové prehliadače prešli dlhým vývojom od raných experimentov až po súčasné dominantné produkty. Pred rokom 1995 existovali prehliadače ako WorldWideWeb (neskôr Nexus) od Tima Berners-Leeho, či Mosaic, ktorý sa stal základom pre neskorší Netscape Navigator. Hlavné zmeny a masové rozšírenie prehliadačov však prišli až po polovici 90. rokov.

Prvým reálne masovo rozšíreným prehliadačom bol Netscape Navigator, ktorý vznikol v roku 1994 pod vedením Marca Andreessena a jeho spoločnosti Netscape Communications. Netscape dominoval trhu, no po príchode Internet Explorera od Microsoftu začal strácať pozície. Microsoft uviedol Internet Explorer (IE) v roku 1995 a vďaka integrácii do operačného systému Windows rýchlo získal dominantné postavenie.

Koncom 90. rokov sa medzi firmami rozpútala tzv. „vojna prehliadačov“, ktorú Microsoft vyhral. Samozrejme, že je jasné, prečo tomu tak bolo. Prípad v roku 1995 a rovnako  v 90tych rokoch je totiž často uvádzaný ako príklad, pre ktorý má operačný systém ponúkať možnosť výberu. Windows ako produkt Microsoftu však ponúkal rovno integrovaný Internet Explorer. Tomu boli prispôsobované stránky, trh a stránky celkovo. Netscape bol nakoniec v roku 1999 predaný spoločnosti AOL, ktorá ho postupne prestala vyvíjať.

Pomiléniové obdobie prehliadačov stránok

Mozilla Firefox

V reakcii na úpadok Netscape sa na trhu objavil výrazný hráč na trhu. Mozilla Firefox. Vyvinula ho Mozilla a verejnosti bol predstavený v roku 2004. Firefox bol navrhnutý ako otvorený a bezpečný prehliadač s vysokým dôrazom na súkromie používateľov. Počas prvého desaťročia 21. storočia získal značný podiel na trhu, keďže bol rýchlejší a bezpečnejší než vtedajšie verzie Internet Explorera. Vývojári stránok sa tiež oveľa radšej prispôsobovali Firefoxu. Postupný nástup vyššieho podielu používateľov bol tiež vítaný aj preto, že sa ľahšie a bezpečnejšie vyvíjali stránky pre Firefox, než IE.

Po nástupe Google Chrome mierne popularita začala klesať, ale dodnes zostáva jednou z hlavných alternatív pre používateľov, ktorí preferujú otvorený softvér a vyššiu kontrolu nad svojím súkromím.

Google Chrome

Google vstúpil na trh prehliadačov v roku 2008 s Google Chrome. Tento prehliadač postavený na engine Blink a pôvodne na WebKite sa rýchlo stal najpopulárnejším prehliadačom sveta vďaka svojej rýchlosti, jednoduchosti a prepojeniu s ekosystémom Google. Chrome sa vyznačuje pravidelnými aktualizáciami a vysokou optimalizáciou pre moderný web. Vývojári sa v ňom môžu spoliehať na stabilitu. Používatelia zase za širšie možnosti rozširovania a funkcionalít. Nadšenci kódu a programátori sa môžu spoliehať na nástroje ladenia kódov. Google ho neustále rozvíja, pričom jeho engine Blink je základom aj pre ďalšie prehliadače ako Microsoft Edge či Opera.

Safari od Apple

Apple, výrobca zariadení iPad, iPhone a vlastných Mac počítačov s operačným systémom macOS, bol viac menej nútený k vlastnému systému. Ak sa spoločnosť drží svojich zásad a sebestačnosti, využívať naďalej konkurenčný Internet Explorer by bolo nereálne. V minulosti tomu tak však bolo. Sprístupniť možnosť výberu z iných dostupných by znamenalo riziko využívania všetkého iného, ale šanca zaujať vlastným riešením by unikala. Ideálnou možnosťou bolo mať vlastné riešenie ako predinštalovaný štandard.

Na trh prišiel Safari. Využíva engine WebKit a je optimalizovaný pre Apple zariadenia. Safari kladie dôraz na efektivitu, výkon a ochranu súkromia. Aj keď nie je taký dominantný ako Chrome, zostáva hlavným prehliadačom pre používateľov macOS a iOS.

Microsoft IE zmenil na Edge

Microsoft v roku 2015 ukončil vývoj Internet Explorera a sním padli aj mnohé vizuálne upravené nadstavby, akými bola napríklad nadstavba Maxthon. V tom čase predstavili novinku –  Microsoft Edge. Pôvodne bol postavený na vlastnom engine EdgeHTML, ale v roku 2020 Microsoft prešiel na Chromium, čo znamená, že Edge dnes beží na rovnakom základe ako Chrome, pričom ponúka lepšiu integráciu so službami Microsoftu a Windowsom. Nový Edge je rýchly, kompatibilný s moderným webom a obsahuje niekoľko funkcií zameraných na bezpečnosť a efektívnosť práce.

Opera

Medzi ďalšie známe prehliadače patrí Opera, ktorá existuje od roku 1995. Opera bola inovatívnym prehliadačom so zavedením tabov a rýchleho vytáčania (speed dial). Vychytávka, ktorá jej priniesla výraznú popularitu, bola funkcia blokovania reklám. V niektorých prípadoch tak bola Opera bezpečnejšia, napríklad pri surfovaní v nebezpečných vodách. Nikdy sa však nestala veľkomasovým prehliadačom a predsa získala verných používateľov. V roku 2016 nórsku spoločnosť Opera Software odkúpili čínski investori a od tej doby sa prehliadač výraznejšie zameriava na funkcie ako zabudovaný VPN.

Odporúčame:
Naozaj dobrý hosting za smiešne peniaze, najlacnejší hosting pre viac domén, mnoho vychytávok a zrýchlení pre pomalší Wordpress:
HostCreators - Webhosting, Hosting, Registrácia domén

You may also like

More in:Software