Slovenská polícia falošný vírusVírus, ktorý sa vydáva za políciu SR, je už známou vecou. Objavil sa v Európe už v roku 2011, ale na Slovensku sa prejavil v najväčšej miere až koncom minulého roka. Vírus pozostáva z aplikácie, ktorá blokuje prístup do počítača a zobrazuje hlásenie o blokovaní počítača políciou, pričom používa aj logo polície. Aby viac zastrašila, majitelia notebookov a všetkých pripojených kamier k počítaču, sa našli na monitore. Aplikcáia si ich odfotografovala, no v skutočnosti nikam fotografiu neposielala. Vydierala ľudí s jednoduchou požiadavkou. Vraj pre výskyt pornografie a ilegálnych súborov je počítač zablokovaný a hrozí až 14 rokov väzenia. Dá sa vykúpiť sumou 100 EUR zaplatenou do 72 hodín. V žiadnom prípade tieto peniaze neplaťte.

Vinníci boli dolapení, no vírus sa šíri ďalej
Európska polícia na čele so španielskou políciou vypátrala pôvodcov. Malo ísť o ľudí v post-sovietskych krajinách a v Rusku samotnom. Autorom kódu mal byť Arab z Emirátov. Niekoľkočlenný gang sa síce podarilo rozbiť, no podľa niektorých zdrojov sa vírus stále šíri. Vírus sa pritom môže stále ukrývať v rôznych počítačoch, na internete v rôznych nezabezpečených dátach a podobne.

Ako vírus odstrániť?
S povolením Zaujimavosti.net si dovoľujeme dňa 14. marca upraviť článok a doplniť ho o presnejšiu podobu postupu, ako sa zbaviť vírusu práve z uvedených stránok:

Bežné rady skúsenejších hovoria o tom, že je dobré odpojiť internet a resetnúť počítač. U niektorých to pomohlo a vírus sa viac nezobrazil. V médiách sú časté informácie o tom, že vírus zmaže kompletne obsah počítača a blokuje k nemu prístup. Ak nepomáha, skúste použiť niekoľko rád, ktoré obsahujú tieto stránky, alebo tiež video. Na videu totiž nájdete jednoduchý príklad toho, ako vírus odstrániť cez reštart a SAFE MODE s prácou v sieti. Najskôr v registroch odstránite neželaný zápis a potom v dočasných súboroch v Local Settings a podzložke Temp vo vašom dátovom profile nájdete súbor Efedq.exe, ktorý len zmažete. Presný návod na videu:

Varovanie: Po spustení systému neklikajte na Tento počítač a ďalej cez ikony, ale choďte cez príkazový riadok.

Tip: príkazový riadok, do ktorého je možné písať príkazy sa vyvoláva klávesovou skratkou tlačidla s logom Windows a písmenom R. Čiže WIN + R. Pre spustenie príkazového riadku je možné napísať „cmd“, v ktorom následne môžete písať príkazy: „regedit“ – úprava registrov a „explorer“ – čo vyvolá možnosť prechádzať zložkami.

zdroj foto: Zaujimavosti.net