PraktickéSvet internetuZaujímavosti

Ako si založiť blog: bezplatné systémy a domény pre blog

Váš prvý blog by mal byť zrkadlom vašich znalostí o práci na internete. Úplný začiatočník asi nezvládne nascriptovať si celé PHP aj s MySQL databázou, nasadiť GA Analytiku, Adsense, nasadiť vhodné SEO. Ste zmätení? Nepochybujem. Ale žiaden strach. Aj tí najúspešnejší blogeri niekedy nedokážu nič z toho, čo bolo práve vymenované. Jednoducho sa spoľahli na niekoho iného, alebo začínali na bezplatných systémoch, ktoré to všetko spravia za vás.

Blogovanie

Bezplatné systémy ponúkajúce priestor pre osobný blog:

Bezplatné systémy sú také, ktoré majú vlastný hosting. Najčastejšie získate doménový názov www.NIEČO.názovposkytovateľa.sk. Nad takýmto blogom nemáte úplnú kontrolu. Reklamy na ňom nebudú vaše, ale zarobia prevádzkovateľovi. Vy máte pod kontrolou len obsah článkov. Je to v podstate daň za to, že doménu a technickú prevádzku za vás prevezme poskytovateľ. Takéto služby sú napríklad:

Alebo WWW.VASEVLASTNENIECO.sk

najkrajšie a najvierohodnejšie stránky sú vždy tie, ktoré majú svoju vlastnú doménu. Na Slovensku má najväčší význam koncovka *.SK. Je ťažké sa presadiť s akoukoľvek inou doménou, preto hľadaj najmä *.SK, v krajnom prípade *.EU. Na stránkach ako subreg.cz, gigaserver.cz, websupport.sk, alebo yegon.sk si hravo overíte, či je doména voľná a priamo u nich si ju môžete aj registrovať spolu s priestorom – hostingom. Skúsenosti však odporúčam nabrať na jednoduchom blogu. Ak je to to, čo chcete robiť, hor sa do profesionálneho webu.

You may also like

More in:Praktické