Svet internetu

SME.sk ukončilo službu VYBRALI.sme.sk po 14 rokoch, bez prieskumu

tonery

Ťažko pochopiteľný krok SME.SK z pohľadu  autorov článkov, ale aj čitateľov, nastal 18. februára 2020. Došlo k ukončeniu služby VYBRALI.SME.SK, ktorá počas posledných 14 rokoch umožňovala aj autorom rôznych iných článkov na slovenskom internete, upozorniť na niektoré témy, hlasovať za ne a dostať tak do povedomia ostatným veci, ktoré sa možno v mainstreame ani neobjavili.

Vybrali.sme.sk skončilo

Najmä VYBRALI.SME.SK bol nástrojom aj pre viacerých čitateľov, ktorí si v článkoch mnoho krát našli témy, ktoré neboli podsúvané redaktormi a profesionálmi, ale ľuďmi z mäsa a kostí, ktorých záujem bol niekde inde. Zaznamenali sme rôzne pokusy zneužívať tento systém napríklad na reklamu niektorých špecialistov, no aj na to existoval jednoduchý nástroj nahlasovania.

Zrušili fungujúcu vec a nepýtali sa

SME.SK odôvodnilo zrušenie ako krok, ktorý bol nevyhnutný, keďže už službu dlhodobo nevyvíjali. Nebolo pritom nutné službu vyvíjať. Bola vyvinutá. Nepotrebovala nič, pretože dokázala po mnoho rokov fungovať a poskytovať to, čo poskytovať mala. Zároveň služba bola tak jednoduchá, že nič nepotrebovala. Dokázala byť rozcestníkom pre mnohých ľudí. K ukončeniu došlo bez varovaní, lehôt, upozornení, či nejakého odpočítavania. Skončil tak dôležitý zdroj informácií bez toho, aby sa ľudí aspoň spýtali, čo chcú a či to vôbec chcú.

Už priamo v článku, ktorý v súčasnosti tvorí obsah pôvodnej subdomény, je dnes viditeľný komentár. Názor, ktorý otvára otázku, či SME.SK neukončilo túto funkciu len preto, že sa medzi článkami objavovali aj témy, ktoré sa SME.SK nemuseli páčiť. V každom prípade, z kruhov autorov článkov, webmasterov, ľudí, ktorí hľadajú inšpiráciu a niektorých čitateľov stratili určitú časť dôvery a záujmu vôbec smerovať na SME.SK. Na stránkach viacerí webmasteri musia zrušiť funkcie tlačidiel „vybrali.sme.sk“ a ani na to ich nikto nepripravil. Bezohľadnosť v určitom smere je ale v podstate v poriadku. Za službu sme nijako neplatili a ani sme ju nedotovali.

Alternatívy pre VYBRALI.SME.SK boli aktívne skôr v minulosti. Portály ako JYXO.cz, park.sk (tu reálne zastal čas, pretože portál dodnes nedokáže pochopiť, že HTTPS nie je hrozba, ale bežná vec), mojezalozky.sk  a ďalšie. Funkčné však nie je vôbec nič. Zostáva sa naozaj presunúť a Facecook, ako odporúča článok namiesto vybrali.sme.sk. To však nie je výhra, žiadna výhra. Nemá to ten zmysel, ktorý malo pôvodné vybrali.sme.sk

You may also like