Po pravde, v našej domácnosti fungujeme bez televízie už dlho. No prichádza olympiáda, občas aj televízia vysiela niečo zaujímavé a tak sme začali uvažovať niečo zriadiť. Na trhu je viacero služieb, každá jedna sa zriaďuje komplikovanými papierovačkami, čakaním a v porovnaní s tým vyznieva až smiešne ľahko, ako sme sa dostali k televízií KLIK TV. Slovenský poskytovateľ digitálnej televízie, ktorého set top boxy sú v predaji buď na oficiálnych stránkach, alebo v predajniach elektroniky, sa inštaluje a zriaďuje tak jednoducho a rýchlo, že sme si to skrátka nemohli nechať pre seba.

Klik TV inštalácia

Potrebujete internet
Podmienkou pre tento druh internetu je mať internetové pripojenie. K dispozícií sú v predaji v špecializovaných obchodoch hneď dva druhy zariadenia. Jeden pre príjem WIFI, druhý pre spojenie LAN. V našom prípade máme k dispozícií LAN pripojenie hneď pri televízore. Odporúčaná rýchlosť pripojenia je 2 MB za sekundu, čo má zaistiť priamy live prenos filmov a programu.

Funguje cez paušál
Nahrávanie programov zo slovenských a českých televíznych stanicíc, služba Filmotéka, TV REC – nahrávanie max 7 filmov a seriálov denne, služba KINOHIT a MOJE TV ako bonusy, sú súčasťou balíka PAUŠÁL KLIKTV. Jeho cena je 4,90 EUR a ak tomu správne rozumieme, niektoré zakúpené prístroje obsahujú kupón na prvých 6 mesiacov zadarmo, iné 1 mesiac zadarmo. Predlžovanie paušálu je možné pomocou SMS alebo pomocou karty, čo je rýchle a jasné. Osobne vítam služby, kde si zaplatím za niečo a nemusím sa obávať ďalších poplatkov, pokút, faktúr a podobne. Obsahom balíčka môže byť kupón s kódom pre zriadenie služby. Po jej zapojení do televízora a k internetu sa pomocou HDMI kábla rýchlo spojíte s televízorom a vstúpite do rozhrania prístroja. Pri inštalácií len službu aktivujete pomocou SMS a následne do okna vložíte kód aktivácie paušálu.

Rozhranie a ovládanie
Ovládanie samotného rozhrania nie je komplikované. Diaľkové ovládanie obsahuje tlačidlá pre vypnutie aj zapnutie, informácie, tlačidlo domov, smerové tlačidlá s pretáčaním, OK s funkciu PLAY a PAUZA. Ďalej krok späť, rýchle vypnutie hlasitosti, ovládanie hlasitosti a rýchle voľby cez farebné tlačidlá, ktoré oceníte v nastaveniach. Slúžia napríklad pre rýchle zapnutie ukážky k filmu o ktorom neviete, či sa vám oplatí pozrieť, alebo o čom presne je. Pomocou žltého tlačidla si vo výbere filmov môžete jednoducho ktorýkoľvek označiť hviezdičkou ako VÝBER a pridá sa do vášho výberu. Rýchle menu umožňuje vo filmotéke vyberať medzi typom titulu, čiže FILM (ten sa ďalej delí podľa žánru), SERIÁL, či DOKUMENT, alebo NOVINKA. K filmom v tejto sekcii je vždy uvedený popis, názov, obsadenie, dĺžka, rok výroby a ďalšie údaje.

Ovládanie celej aplikácie postavenej na systéme Android, je postavené na vždy jednoduchom kolotoči, či presnejšie posuvníku s filmami. Tie idú dookola a jednotlivé z nich si môžete označiť ako svoju voľbu. Vo filmotéke je množstvo filmov, sú zoradené v kategóriách ako Komédie, Romantické, Podľa skutočnej udalosti, Westerny, Akčné, Vojnové a podobne. V každom je slušná nádielka filmov, pričom spolu ich má byť minimálne 2000 titulov. V účte vytvoríte všetky svoje nastavenia a v sekcii Klik market máte zase pod palcom predĺženie a správu jednotlivých programov, nákup filmov ak sú obsiahnuté v EXTRA PRÉMIUM balíčku. Zábavná je skutočnosť, že tento set top box si môžete pokojne vziať so sebou do zahraničia s internetovým pripojením a nezmeškáte žiaden zo svojich programov. (otestované 4. februára pri nahrávaní Dva a pol chlapa na rakúskom internetovom pripojení.)

Slovenské a české televízne kanály
Pri slovenských a českých kanáloch nie je priamo možné ich sledovanie live. Ak potrebujete nahrať ktorýkoľvek kanál, program alebo seriál, jednoducho si ho vyberiete vo výbere TV REC a prístroj vám ho nahrá na cloud služby KLIK TV a pár minút po skončení programu je prístupný na prehratie. Napríklad pri výbere nahrávania seriálu je pri voľbe nahrávania prítomná aj možnosť nahrávať všetky ďalšie epizódy. Nemusí vám tak ujsť nič, žiaden diel obľúbeného seriálu a pozrieť si ho môžete vtedy, keď bude čas, hravo pretočiť nudné scény, či reklamy. Z televízií, ktoré sú prístupné si môžete nahrať správy, filmy, či seriály z STV 1, STV 2, ČT 1, ČT 2, NOVA, Prima Family, Prima Cool, Markíza, JOJ, Barrandov, WAU, Smíchov, ČT 24, TA3 a ešte niekoľko ďalších.

Technické parametre balíka KLIK S1 set top boxu:
Procesor ARM Cortex A9
Pripojenie k internetu pomocou LAN 10/100M,
potrebná rýchlosť minimálne 2 MBps
Wifi: 802.11
Rozmery 100 mm/100 mm/ 17 mm, Váha: 160 g
Zdroj: 240V/5V 1500 mA
1x HDMI port, 3x USB port,
1x port pre vloženie MicroSD karty

Obsah balenia KLIK S1 set top boxu:
V celej škatuľke nájdete po otvorení hlavné zariadenie štvorcového tvaru a diaľkový ovládač s batériou CR2025. Ďalej HDMI kábel, trafo/elektrické napájanie, príručku. V balení je aj kupón na mesiac zadarmo, následne 4,90 EUR za mesiac.

Doplnkové dokupovateľné služby:
Čo uvíta každý nadšenec filmov, technológií a rôznych rozhraní, je nepochybne niekoľko doplnkových služieb pre KLIK TV.

Prémium: Filmy prémium obsahujú filmové novinky, aj zaujímavé kúsky, ktoré nie sú z televízií. Cena sa počíta za film a ide tak o cenu od 1 EURO až do 2 EUR. Ide pritom o premiéry nových filmov vo FullHD a ich zapožičanie je od 2 do 7 dní. Platiť sa dá už obyčajnou SMS.

Rozprávky: Pre najmenších divákov sa hodí bohatá zbierka filmov a seriálov pre deti. Táto služba sa volá rozprávky a jej cena je 3 EUR na 30 dní. Využijeme na budúce Vianoce.

18 Plus: V rovnakej cene ako rozprávky, sa nachádza aj možnosť balíčka kanálov pre dospelých s erotickou tematikou. Samozrejme, je nutné mať 18 rokov a mať prístup do rodičovskej zámky, ktorou prístroj disponuje a nastavujete si ju pri zakúpení.

FILM BOX LIVE: Ako ďalšie služby za poplatok nachádzame Filmbox s výberom filmov, komédií a sérií s cenou 2 EURA za 30 dní. Ďalej službu FILM EUROPE, ktorá sa orientuje na európsku artovú filmovú produkciu a jej cena je 2 EURA za 30 dní. Ďalej je v ponuke aj FASHION TV, čo je program bohatšieho archívu a výberu českých, slovenských a svetových módnych prehliadok a kampaní za cenu 1 EURO za 30 dní. Módu u nás nevyužijeme, aj keď európsky balíček pre jednu umeleckú dušu u nás nájde využitie.

YOUTUBE: Prístup a rozhranie pre Youtube je ponúkané ako bonus a súčasť balíka paušálu KLIKTV. Do televízora si tak prenesiete svet Youtube a trebárs filmy na Youtube, či populárne Fail kompilácie.