Od roku 2003 až po minulý rok sme sa len pomaly dozvedali niečo o vývoji a vzniku podrobnejšieho a detailnejšieho displeju, ktorý by mohol byť považovateľný za nástupcu Full HD. Full HD dnes považujeme za štandard kvality. Od minulého roka po ten dnešný však čoraz viac počuť o novinke, ktorá sa naplno začína presadzovať ako vízia budúcnosti televízorov aj v jednotlivých popredných technologických jednotkách. Medzi prvými, čo sa prejavili ako úspešní vo vývoji prvých televízorov s technológiou Ultra HD zaraďujeme Sharp, LG, Samsung, Sony a pridávajú sa postupne aj ďalší. Už dnes mnohí prezentujú prvé modely. Samsung napríklad prezentuje svoju Sériu 9, ktorá pozostáva len z modelov UHD s rôznou uhlopriečkou, stále však rovnakým rozlíšením. Keďže aj pre nás bolo UHD tak trochu novinkou, hodí sa malé zoznámenie.

Sony Ultra HD

UHD ako Ultra High Definition
Nová technológia Ultra HD je niečo viac ako Full HD. Presnejšie ponúka niekoľko násobne lepšie rozlíšenie, čím vzniklo celkom nové označenie rozlíšenia, ktoré skrátene využíva značenie 4K a 8K. 4K UHDTV rozlíšenie budeme vidieť tiež pod označením 2160p a má rozlíšenie 3840×2160 s 8,3 miliónmi megapixelov. 8K UHDTV nesie označenie tiež ako 4320p s rozlíšením 7680×4320 s 33,2 megapixelmi. Pri rovnakej uhlopriečke ako bežné LCD Full HD televízory však ponúknu o mnoho precíznejší hladší a detailnejší obraz. Základom pre toto zobrazenie pritom je kvalitný vstup a médium. Zároveň ide o podmienku minimálneho pomeru 16:9, takže 4:3 nečakajte. Takto detailné televízory patria zatiaľ medzi nákladné a drahé, no môžeme očakávať, že Full HD televízory budú mierne klesať s cenami, aby vytvorili priestor pre UHD. Prirodzená zvedavosť potom očakáva, kedy sa objavia cenovo dostupné modely aj u nás. Momentálne sa v ponukách výrobcov objavujú LED televízory s rozlíšením 4K UHD často zároveň s 3D, čo zase nie je podmienkou pre všetkých, čo by radi vyskúšali detailné farby nového rozlíšenia. Ani u nás 3D nie je nejako vyžadované, no na UHD by sme sa pozreli radi.

IFA 2013 a ďalšie veľtrhy
Veľtrh techniky a elektrotechniky, zábavy a spotrebičov, skrátka spotrebnej elektrotechniky v nemeckom Berlíne, ktorý dnes začína, prinesie množstvo noviniek aj z oblasti televízorov UHD TV, keďže mnoho koncernov si svoje novinky a hity necháva na poslednú chvíľu, aby prekvapil nie len verejnosť, ale aj investorov, či konkurenciu.

Na webe a u výrobcov
Svoje stránky pre príchod Ultra HD upravili napríklad LG, alebo Samsung. Na stránkach Sharp.co.uk sa nepodarilo nájsť nič o novom type televízorov. V ponuke Sony stránok sa nedá nájsť sekcia vyhradená pre televízory Ultra HD, ale za to je možné priamo nájsť predávaný model XBR 4K Ultra HD s 55“ obrazovkov a aj 84“ variantom. Viac na Sony.com