Napriek tomu, že India je od nás ďaleko a koncovka IN pre nás nemá veľký význam, objavuje sa aj v ponuke našich registrátorov a registrácia indickej domény *.IN a ďalších ako *.FIRM.IN, či *.CO.IN je bezproblémová. Občas po nej siahnu začínajúci, alebo ľudia s dobrým plánom. Nie je zlá, pokiaľ naozaj má niekto pre ňu uplatnenie a dobrý tvar. Pri prehrabovaní sa medzi indickými doménami a ďalšími zloženými koncovkami sa mi podarilo naraziť na dve pochybnosti a problémy. Kým v jednom ide skôr o zarážajúcu zaostalosť v práci s grafikou, v hlavnejšom prípade je to neodpovedné narábanie s predávanou koncovkou.

Záhada domény na sedoparkingu
Možno ste si už niekedy všimli tú absurdnú srandu, ako veľmi zodpovední vedia Indovia byť. Dokážu predávať domény s koncovkou FIRM.IN a ďalšími, ako je napríklad malý slovenský katalóg firiem Slovakia.firm.in, ale samotná doména firm.in je stále ponúkaná na predaj cez sedoparking, mnohí nenávidenú a ďalšími zas milovanú službu. Má hroziť, že v prípade predaja príde každý o svoju doménu? Je to šialené, alebo len neznámy Ind zarába na reklame na takejto sedoparking stránke? Vzhľadom na to, že ide o predávanú doménu a vlastne TLD zloženú koncovku, aj prístup k celej veci by mohli mať zodpovední trochu iný. Ale to chceme asi priveľa.
Overil som si však, že napríklad aj ďalšie koncovky rovnako ponúkajú na predaj domény, no keď nazriete do samostatnej domény, narazíte na pokus predaja celého webu. Je to aj v prípade *.CO.IN, alebo *.NET.IN. Celá vec vyzerá podozrivo. Ak aj by mal niekto za to zodpovednosť, určite by nemal smerovať stránku na Sedoparkingové služby, ale riešiť aspoň stručný web o indickej doméne a možnosti jej ďalšej registrácie. Takto vznikajú dôvody na obavy majiteľov domén, aby raz bez varovania neprišli o svoje stránky len preto, že majiteľ sa rozhodol hlavnú doménu predať. Zložité koncovky sú však ponúkané na registráciu a predaj, preto si asi všetci dovoľujú dôverovať predajcovi.

A ďalšia pikoška na záver:
Oficiálny registrátor koncovky *.IN má na svojich stránkach možnosť stiahnuť logo pre partnerov a stránky hovoriace o IN doménach. Dobre si všimnite, v akých rozlíšeniach a kvalitách ponúka svoje logá. Takto brutálny grafický fail by sme mohli čakať od hocijakého blogu, ale nie od správcu domén jednej krajiny. Viz: http://www.registry.in/IN%20Logo