Domény

Keď je doména voľná, ale nie pre Slováka

Skúsení v oblasti domén to poznajú. Radi by získali nejakú doménu, ale je to nemožné, pretože nežijú v danej krajine. Napríklad doménu *.EU nemôžu registrovať ľudia z Afriky, z Ázie, či Ameriky. Zaujímavé však je, že napriek prevažnej časti Ruska v Ázií si *.Eu kúpiť môžu. To pritom existujú články, že by nemali. Tieto obmedzenia boli myslené vážne pre zachovanie teritórií daných domén. Existuje takých domén viacero, no spomeniem aspoň pár príkladov.

  • .CY – Cyprus, koncovku tejto krajiny by získalo rado mnoho Čechov. Sami občas chybne dajú namiesto .CZ len .CY a tak kúpa doménových tvarov, ako napríklad SEYNAM.CY by bola obrovská parádna investícia. Cyperskú doménu smie registrovať len Cyperčan a aj to vraj nie len tak hocikto.
  • .CA – Canada, na Slovensku skratka mesta Čadca, v zahraničí koncovka domény Canady. Pri registrácii je nutné potvrdiť, že bývate a ste z Canady. Inak sú šance stratené.
  • .FR – Francúzsko, existovali fámy o tom, že Francúzi pustia registráciu aj pre iných než domácich, ale akosi stále sa nedá registrovať.
  • .US – USA, koncovka *.US mala slúžiť ľuďom z USA a kolónií ako Puerto Rico, Guam, a podobne. Niektorí registrátori umožnia registrovať .US doménu prepisom na seba, na sídlo v USA, alebo to skrátka obísť. Vo všeobecnosti si ale Slovák .US kúpiť ani nemôže. V ponukách webhostingoch a registrátov však .US je a dá sa kúpiť.

Na druhej strane aj naša .SK doména je obmedzená. Len tak hocikto si ju kúpiť nemôže. Zo zahraničia si ju kúpia najmä Česi u slovenských registrátorov, alebo československých registrátorov. Na šťastie nemáme v našich doménach taký bordel ako iní.

You may also like

More in:Domény