Technológie

Notebooky Asus Transformers: ako sa mení na tablet?

ASUS TransformerNotebooky Asus Transformer majú niekoľko zaujímavostí. Okrem kvalitného spracovania a výbavy ide hlavne o transformujúcu sa vychytávku. V rukách sme nedávno mali Asus Transformer Book T200T, čo bola tiež celkom pekná skúsenosť. Notebooky Transformer majú od iných notebookoc niekoľko podstatných rozdielov. Najmä spôsob fungovania a vôbec fakt, že sa dá celý notebook rozdeliť na dva diely – na tablet a klávesnicu, si vyžaduje niekoľko ďalších riešení, ktoré na bežnom notebooku nehľadajte.

Z notebooku tablet
Na to, aby sa z notebooku mohol stať tablet potrebujete oddeliť displej od klávesnice. Kým pri bežnom notebooku sa pripravíte o záruku a funkčnosť, Transformeri majú zámerne oddeliteľnosť vo svojich vlastnostiach. Model T200T má spojenie zaistené pomocou mechanického tlačidla v strede otvorenej plochy. Časť s displejom je po stlačení tlačidla možné vytiahnuť. Toto spojenie je pomerne pevné, čo je plusom najmä aj v rámci pribúdajúceho veku, keď časom všetko povolí. Displej pri klávesnici drží vďaka pevnej konštrukcii a dvoch zapadajúcich zubov, ktoré dopĺňa port. Časť s displejom má niekoľko rozdielov od klasického notebooku. Tlačidlo na zapnutie celého notebooku sa nachádza práve tu a to dokonca z druhej strany. Dostať do ruky po prvý krát Transformer je teda zábavné. Neviete ako ho zapnúť, kým si neuvedomíte, že ide o tablet s klávesnicou a tak zapínanie bude nepochybne hore. Model T200T má srandičku v podobe nutnosti stlačiť dve tlačidlá (vyššie od ovládania hlasitosti a nižšie od ovládania hlasitosti) naraz. Nabíjanie sa taktiež nachádza na displeji, zo spodu, hneď vedľa portu pre slúchadlá. Ide o veľmi malú nabíjačku v porovnaní s inými notebookmi. Nabíjačku strčíte do vrecka bundy a ani o nej neviete. Veľkosťou sa podobá na mobilné, či tabletové tableta.

Čo sa deje v prístroji?
Oddeliť displej od klávesnice sa musí nejako prejaviť aj na samotnom prístroji. Oddeľovanie je možné aj počas zapnutia bez akýchkoľvek problémov. Notebook sám o sebe disponuje 500 GB diskom a svojim flash diskom veľkosti okolo 30 GB v časti s displejom. Po oddelení sa v zozname diskov prestane zobrazovať veľký disk ukrytý v časti s klávesnicou. Pokiaľ používate aplikáciu a súbory inštalované vo veľkom disku, pri odpojení sa aplikácia zastaví. Nie je potrebné oddelenie oznamovať, alebo riešiť v operačnom systéme. Po opätovnom pripojení sa znova objaví disk z časti s klávesnicou vo výbere diskov (Tento počítač).

Kedy využijete oddeliteľnosť?

Robiť z notebooku niečo iné je nezvyk. Ako notebook je prístroj príjemný, časť s displejom má príjemný matný kryt, na ktorom vidieť každý odtlačok, ale veľmi ľahko sa čistí. Displej je veľmi čistý, na dotyk príjemný, veľmi citlivý s veľmi hladkým chodom aj pri slušnej vyťaženosti prácou na webe. Disponuje zadnou a prednou kamerou. Spodná časť s klávesnicou ponúka pad bez výrazných tlačidiel, tlačidlá klávesnice bez numerickej časti, kde si klasicky čísla volíte tam, kde malé písmená s diakritikou. Nechýba Fn funkčné tlačidlo a k nemu pridružené skratky. Keďže klávesnica je svojim spôsobom krytom pre tablet, mať kryt pre tablet aj klávesnicu je zbytočné. Existuje tak predpoklad, že bežný majiteľ tohto prístroja bude oba diely oddeľovať len v prípade ak potrebujete vyslovene tablet v blízkosti klávesnice, niečo predviesť, ukázať, dať starším deťom hru ovládanú dotykom, alebo v rámci zábavy s priateľmi. Samotný displej nie je nejako obzvlášť ťažký, skôr však môžu zapôsobiť určité obavy z poškodenia, keďže displej na ňom vyzerá naozaj úchvatne, keď nie je poznačený neúctou.

You may also like

More in:Technológie