GrafikaPraktické

Porovnanie fotobánk kvalitou a cenou: Najlepšia je 123RF.com

tonery

V období od januára 2010 do apríla 2015 sme opakovane siahli po viacerých fotobankách. V rámci rôznych projektov, plagátov a prípravy akcii sme tak získali prehľad o tom, ktorá fotografia koľko stojí na ktorej fotobanke a zároveň kde nájdeme to, čo sa oplatí kvalitatívne a zároveň cenovo.

Porovnanie a prednosti
Tvrdenie o postavení tejto fotobanky vychádza zo skúseností, pri ktorých šlo o porovnávanie cien Shutterstocku, Dreamstime, Pixmacu a 123RF. V snahe nakúpiť obrázky za menšiu cenu totiž nie každá fotobanka pustí. 123RF má naďalej možnosť vybrať si svoj vlastný balíček za vlastnú sumu. V časti ON DEMAND v položke PRICING sa na 123RF nachádza políčko, ktoré umožní nakupovať aj za menej peňazí, samozrejme za čím menšiu sumu, tým s presnejším pomerom 1 kredit za 1 EURO. Každá fotografia má ocenenie niekoľko kreditov podľa veľkosti. Pre bežnú redakciu však postačí malá fotografia za jeden kredit a teda cena 1 EURO. S takouto cenou v iných fotobankách redakcia magazínu fotografiu nezíska. Alternatívou sú bezplatné obrázky, no veľmi často sa stretnete s povinnosťou uvádzať zdroj. Je tomu tak napríklad na Pixmac alebo Dreamstime. Zdroj je vítaný aj na bezplatnej fotobanke SXC.hu aj naďalej. 123RF ponúka kvalitnejšie snímky ako Dreamstime, hoci Shutterstock je stabilne najlepšou čo sa ponuky a kvality týka. Zaujímavosťou je, že mnoho fotografov zo Shutterstock sa nachádza aj na 123RF. Zaujímavá je aj Fotolia, kde niektoré balíčky pri menších nákupoch tiež nevychádzajú draho, avšak cena stále nedosahuje 123RF, ale určite je dobré spomenúť, že je možný nákup aj za 14 EUR, čo je minimálne číslo. Lacno na prvý pohľad vyzerá aj Dreamstime.com, avšak po nákupe kreditu nastáva problém, pri ktorom si prepočítate financie a získaný kredit až pri konkrétnych fotografiách. Ich hodnota sa líši, mení sa podľa levelu a aby cena vyšla výhodná v porovnaní s 123RF, museli by ste vyberať z menej kvalitných fotografii s levelom 0.

Shutterstock sa samozrejme ťažko dá porovnávať. Ponúka sťahovanie všetkých kvalít a najmenší balíček je za 39 EUR v ktorom je 5 stiahnutí. Firmy zväčša nakupujú sťahovanie na jeden mesiac za 199 EUR, kde však musia každý deň sledovať a sťahovať fotografie, čo sa stáva na celý mesiac ich pravidelnou činnosťou. Stiahnu tak aj to, čo nechcú, alebo to, čo nikdy nevyužijú. Pre menšie firmy a redakcie je ideálny kreditový nákup, kedy si situácia daného dňa vynúti minutie kreditu a nákup obrázka. Nesťahujete vtedy, kedy chce fotobanka, ale vtedy, kedy potrebujete vy. Pri kreditovom nákupe obrázkov a nie časovom, opäť vychádza najlepšie 123RF.

Fotobanka 123RF

123RF vychádza najlepšie
Výhodou fotobanky 123RF.com je okrem bohatej ponuky obrázkov aj databáza videí, ktoré môžete použiť pre výrobu svojej vlastnej televíznej reklamy, či spotu na Youtube, do pozadia webu s funkciou pridávania videa a podobne. Vo svojej histórii práve túto fotobanku využívali aj Zaujimavosti.net, než ich pred pár mesiacmi kúpil iný majiteľ. A občas sme po nej v rámci 1Q siahli aj my. Potešujúca je podpora v českom jazyku, čiže call centrum, ktoré vám rozumie, ak niečo potrebujete a nie ste si istí. Po niekoľkých rokoch je táto skúsenosť takou, ktorá môže ísť von. Pre menšie magazíny, portály a prácu s plagátmi s profesionálnou grafikou (fotografie, podklady, vektorová grafika) je 123RF ideálnou.


Stock Photos from 123RF

You may also like

More in:Grafika