Množstvo súčasných zariadení ako sú mobily, tablety, fotoaparáty a kamery nakrúcajú súbory vo formáte MOV. Horšie je, že najrozšírenejší operačný systém u nás Windows príliš tento pôvodne Apple MAC OS video formát nepodporuje. MOV je však stále kvalitným spôsobom, ako zaznamenávať Full HD videá a tak videí tohto formátu máme doma akosi veľa. Keďže nie všetky aplikácie môžu s MOV fungovať, mimo kvalitné veľké aplikácie na strih videa, budete potrebovať získať AVI formát. Priznám sa, že som za celé roky nenarazil na jednoduché aplikácie, ktoré by mi na dlho prirástli k srdcu a zároveň by nepoškodili pôvodnú kvalitu videozáberu. Keďže ste si možno zvykli, že s ana 1Q.sk občas objaví tip na software, dnes to bude konvertor, ktorý stojí za hriech, hoci je potrebný kvalitnejší počítač.

Pazera MOV to AVi konverter

Konvertovanie a zadarmo
Pazera Free MOV to AVI Converter sa u nás testoval v jeho verzii 1.6. Bez inštalácie, rovno holá aplikácia so súbormi v ZIP archíve ponúka jednoduchú ikonku a ihneď spustenie, v ktorom všetky nenáročné voľby každý pochopí ihneď. Pre laika je možné všetky voľby nechať na AUTOMATIKE a veľkosť videa ponechať na 100%, pokiaľ máte záujem z Full HD videa ponechať stále Full HD video. Výhodou aplikácie je, že si môžete upraviť veľkosti veľmi podrobne, rovnako tak framerate a dátový tok, konkrétny video kodek a nastavenia pre zvuk.

Samotné konvertovanie prebieha pomerne rýchlo aj pri veľkých súboroch. Vyžaduje si však poriadny počítač, pretože ako je zachytené aj na snímke vedľa, vyťažuje procesor na maximum. Je nemysliteľné mať súčasne pri niektorých klasických zostavách aj napaľovanie, prehliadač, či iné aplikácie súčasne. Procesor síce dostáva zabrať, no aj výsledná kvalita súborov stojí za to. Full HD video zostáva Full HD videom a namiesto MOV ide o AVI. Už ako z názvu aplikácie vyplýva, obmedzuje sa len na jedinú funkciu a to konvert formátu MOV na AVI, iné súbory nepodporuje. Pre akúkoľvek následnú prácu, či získavanie potrebného formátu pre prehrávanie v multimediálnych prehrávačoch, systémoch veľkoplošných obrazoviek a podobne je to však slušný a rýchly freeware pomocník.