Hosting

Podvodné faktúry za .CZ domény sa snažili vylákať od ľudí peniaze

V Čechách sa rozmohli podvodné emaily s falošným exekútorom a účtom, kam máte poslať peniaze z dôvodu exekúcie. Hoci človek by nemal platiť hocičo len na základe toho, že to niekto povie a bez overenia, či má vôbec niečo platiť, nájdu sa ľudia, ktorí sú vystrašení už len z počutia slova exekútor. Momentálne však nezúria ani tak falošné faktúry od exekútora, ktorý síce existuje, no nič netuší o zneužívaní jeho mena, ale skôr falošné emaily, ktoré sú rozposielané majiteľom českých domén konkrétnych registrátorov. Faktúry sú posielané na emailové adresy uvedené v údajoch WHO IS a na adresy, ktoré nemusia byť celkom presné. Prijímateľ emailu o zaplatení domény môže získať dojem, že ho poslala samotná webhostingová spoločnosť a pokiaľ službu zaplatí priamo na účet uvedený na faktúre, môže byť nemilo prekvapený.

Fakty:

  • problém sa týka len českých domén, je možné, že bude medzi nimi aj Slovák žijúci v ČR s českou adresou, alebo adresou fingovanou
  • platba má byť vykonaná na českú Air Bank, ktorej kód je v ČR 3030
  • nejde o originálny email a vyznieva dosť absurdne. Mnoho užívateľov vykonáva platby cez platobný systém a neobťažuje sa v internetovom veku s priamou platbou cez faktúru. Deje sa tak skôr v prípadoch menej skúsených ľudí a ľudí, ktorí z určitých dôvodov neplatia kartou.
  • Podľa blogu Gigaserver.cz webhostingovej spoločnosti sa už vo veci koná. Poškodené spoločnosti podávajú trestné oznámenie a banka mala zablokovať dané konto, kam prichádzali peniaze.

Pokiaľ ste si takýto email našli vo svojej schránke, ignorujte ho, prípadne pošlite spoločnosti naspäť pre overenie jeho pravosti. Podvodník tak veľmi ľahko príde k nemalým peniazom.

You may also like

More in:Hosting