Technológie

SSD disk nie je záruka, že sú dáta v bezpečí, skôr naopak

tonery

SSD diskSSD disky zažívajú svoj boom, pretože svojich majiteľov lákajú na mimoriadnu rýchlosť a kvalitu. Samozrejme, otestovali sme viacero SSD diskov, s ktorými štart operačného systému zaberal pár sekúnd, kopírovanie obssahu trvalo pár sekúnd tam, kde sa počítali minúty a vysoká rýchlosť je merateľná, aj viditeľná dokonca do takej miery, že len málokto s SSD neposttrehne rozdiel s klasickým diskom. Ten rozdiel tu je. Spoliehame sa na disk tejto rýchlosti, no ako pri každom jednom disku, platí, že sa oplatí počítať so všetkým a potrebujete zálohovať.

SSD primárne na prácu, no pozor
SSD disk využijete primárne na prácu, či hry. Má však oveľa výraznejšie obmedzenú životnosť, na ktorú upozorňujú aj špecialisti. Ušetrí kvantum času, no ak sa podarí mať šťastie na tú najhoršiu možnú chvíľu, kedy disk zasekne celý systém a ďalej už neumožní naštartovať operačný systém, potom sa zostáva modliť. Nezálohovaná práca v prípade SSD diskov a ich poruchy zaniká. Na niekoľko druhov poškodená diskov nezaberá žiadna záchranná utilita. SSD fungujú na inom princípe, ako klasické kagnetické disky. Pri poškodení SSD sa akoby nedalo pohnúť s ničím a kým magnetické disky pri modlidbách ešte prekonajú samé seba, do poškodeného SSD sa často nedá nainštalovať nič. Niektoré novšie rady SSD technológie už majú prvky umožňujúce „prežiť“ aj v prípade poškodenia. Poslednná skúsenosti s výkonným a kvalitnom diskom Plextor však priniesla cennú skúsenosť, ktorá stala viac ako 1000 EUR.

SSD disk a jeho crash
Zrejme padla životnosť. Chyba, ktoru je možno pre ďalšie prípady v budúcnosti u niekoho iného, dobré viac spresniť, sa môže objaviť mimo hry, či software, pri klasickom písaní písomnej práce. Zaseknutie môže signalizovať chybu, no ak po tvrdom reštarte po spustení Windows má nabehnúť prihlasovacie okno, nedeje sa nič. Táto chyba pri spustení počítača ďalej užívateľa nepustí. Podobne sa však môžu zachovať aj mnohé iný chyby, napríklad spôsobené preťažením. Takáto chyba tvorí problém, pretože záchrana dát pomocou pripojenia disku inam sa môže prejavovať detekovaním a vypínaním nového zariadenia, prípadne pripojením, no zaseknutím nového počítača. Najväčšie šťastie je to, keď disk umožní vstúpiť do zložiek, ktoré potrebujete zachrániť najviac. Najsmutnejšie však bude naraziť na zlyhanie práve v miestach, kde máte pracovné a projektové dáta, tak ako ja. 🙂

Žiaľ pri záchrane dát z SSD HD nefunguje to, čo bežne funguje pri klasickom disku. Riskantné je vrátiť disk v záruke späť dodávateľovi, aby nedošlo k úniku dát z neho. No človek v tomto prípade nemá na výber. Podľa skúseností veľkoskladu s technikou sa pri pokazenom SSD s nim už nedá robiť nič. Pokiaľ sami nedokážete získať dáta z neho pomocou tradičných záchranárskych aplikácií a je komplikované dostať sa k obsahu disku, ktorý by sa dal prechádzať, rovnako tak neurobia nič viac ani v servise. Dôkazom neriešiteľnosti tejto stále ešte ojedinelej komplikácie je fakt, že dostávate peniaze späť.

Foto: len ilustračné

You may also like

More in:Technológie