HostingZaujímavosti

Websupport dostal likvidačnú pokutu, za niečo, za čo ani nemôže

Websupport, jeden z najznámejších registrátorov domén, u ktorého si môžete registrovať svoju www a pokojne aj prevádzkovať celý server, čelí od roku 2014 dosť neobvyklému problému. Za to, že sa slovenské úrady nedokázali spojiť so zahraničnými portálmi, na ktorých boli prevádzkované hazardné hry, v akomsi pomýlenom zúfalstve celé naštartované pustili sa hneď do prvého subjektu, ktorý mali po ceste. Do slovenského registrátora.

Websupport

Registrátor nie je prevádzkovateľ

Aj keby zdravý rozum hovoril, že registrátor domény, ktorý vám sprostredkoval zakúpenie WWW adresy, nemôže zodpovedať za obsah na vašej stránke, podľa nariadenia a udelenia pokuty neuveriteľných 80 000 EUR začína padať logika akýchkoľvek podmienok a významov úplne základných slovníkov toho, ako funguje internet a domény. Ak by ste totiž vy ako klient zakúpili dokonca aj doménu www.zltymikymauz.sk, prevádzkovali na nej hazardnú hru a prevádzku stránok uhrádzali cez nezastihnuteľnú adresu, úrady to nevzdajú a pokutu udelia jednoducho registrátorovi, cez ktorého ste si doménu kúpili. Nie je totiž zárukou problému tvar domény, ale obsah na nej prevádzkovaný. Registrátor následne ťažko môže vymáhať pokutu od zahraničného klienta, ak v ich vzťahu nedošlo k porušeniu zákona a v konečnom dôsledku nedošlo k nemu ani už celkom na začiatku. Veď SK doména nie je územím Slovenska, čiže prevádzka obsahu na SK doméne nie je automaticky prevádzka na území Slovenska. Alebo áno?

Brutálna logika ako gilotína nad krkom za povzdych

Rozhodnutie neuveriteľne primitívne, chaotické a do neba volajúce vytvára v skutku nebezpečný precedens s ktorého logikou bude možné postihovať registrátorov namiesto prevádzkovateľov. V tom prípade za náš obsah preberá zodpovednosť Subreg.cz, za všetok obsah na Noviny.sk nepreberá zodpovednosť televízia JOJ, ale spoločnosť Benestra, alebo za obsah na stránkach Slovenskej inšpekcie by nemala preberať zodpovednosť Slovenská inšpekcia ale spoločnosť Slovanet, ktorá je registrátorom domény. Registrátori domén tak pochopiteľne spozornejú, pretože asi ťažko majú navyše desiatky tisíc eur len preto, že úrady sa tak rozhodli. To najhoršie, čo však je, je nevymožiteľnosť spravodlivého práva a to z jednoduchého dôvodu. Neznalosť logickej spravodlivosti a nechuť vôbec sa ňou zaoberať a pochopiť ju. Aj preto máme na Slovensku tisíce podvodníkov v internetovej inzercii, na najväčších portáloch sú beztrestne zavesené podvodné reklamy propagujúce falošné prípravky, a darí sa aj pofidérnym portálom okrádajúcim ľudí o peniaze. V tomto prípade sa rieši zákon o hazardných hrách pri ktorého ochrane sa s klapkami na oči ignorujú zákony iné a logiky.

Skúsme sa vrátiť ešte do čias, keď zdravý rozum bol prvoradý

Vráťme sa do doby, keď ešte platili nejaké pravidlá a hlavne logika. Mať moc v rukách dnes znamená presvedčiť a prinútiť ľudí hovoriť, že Mesiac je červený a všetci sa rodíme s chvostom, ktorý v pôrodnici odstraňujú. Ani to nie je pravda, no ak by to niekto potreboval, potvrdí to zrejme akýkoľvek súd.

Samotný Websupport o tomto šialenstve píše na svojom blogu.

You may also like

More in:Hosting