Hosting

Koľko stojí prevádzka portálu na internete za mesiac a koľko za rok?

Častou otázkou laijkov, ale napríklad aj čitateľov niektorých dezinformačných portálov je, koľko vlastne stojí prevádzka portálu. Dôvodom pre takéto otázky bývajú niektoré výzvy magazínov a blogov, ktoré od ľudí žiadajú peniaze s tvrdením, že na prevádzku svojho portálu potrebujú nemalú sumu. Inak skončia. Psychologicky môže suma 10 000 EUR ako mesačný náklad vyznieť ako horibilná suma.

server a serverovňa

Na Slovensku je známy dezinformačný web, ktorý uvádzal mesačné náklady potrebné na chod portálu, hoci dnes je táto suma nejasná. Už zostala len požiadavka na príspevok. V Čechách iný konšpiračný portál tvrdí, že na chod portálu potrebuje mesačne viac ako 1100 eur. Opäť, takáto informácia vytvára dojem, že vlastniť a prevádzkovať nejaký web je mimoriadne komplikované.

Neľakajte sa, prevádzka webu je v skutočnosti  veľmi lacná

Možno by nezaškodilo trochu otvoriť oči tým, ktorí odkladajú  zámer s vlastným webom z obáv takýchto nákladov. Pochopiteľne, takéto náklady sú premrštené. Nejde dokonca o účet ani za hosting, ktorý pri mnohých firmách, zvládajúc mimoriadny nápor, naozaj len ročne neprekračujú podľa prevádzkovateľa a nastavení serveru 18 eur, niekde 50 eur, prípadne viac.

Na web s 5000 návštevníkmi denne postačí hosting klasický, ktorý bez problémov pri správnom nastavení webu, nevytvorí extrémnu záťaž. Prípadne si zvoľte VPS s mimoriadnym výkonom servera. Čisto pre orientáciu si vezmime Websupport a veľké programy, ktoré už nie sú ani tak pre dezinformačné weby, magazíny s článkami a blogy, ale pre megaveľké eshopy, projekty s množstvom pripojených a surfujúcich zákazníkov, ktorí vytvárajú veľkú záťaž. AK si zoberieme za príklad konfiguráciu Linux serveru, 8x vCPU, 8192 MB RAM a 200 GB SSD disk pri krásnej cene 86,17 EUR, takáto silná konfigurácia by bola priveľká, zbytočne veľká kadejakému magazínu a portálu s článkami. No stále pri tomto preháňaní nedosiahneme sumu 1100 EUR.

Napríklad konfigurácia 12 jadrového vCPU a 24 576 MB RAM je kráľovsky výkonná, s 400 GB diskom, ktorý v podstate ani nemá ako bežný magazín či portál s článkami využiť a naplniť. Mesačne 206,60 EUR na websupporte, stále nebude 1100 EUR a to už vieme, že strieľame privysoko.

Koľko stojí reálne bežný magazín?

Ak si chcete zriadiť vlastný blog, alebo magazín o nejakej záujmovej činnosti, reálny náklad pri „malom“ webíku aj podľa webhostingovej spoločnosti, stojí cca od 6 eur do 18 eur ročne. Stále nepreháňame príliš veľkým priestorom na serveri. Prvé roky magazínu naozaj stačia menšie tarify. Príkladom môže byť Gigaserver.cz, kde si obstaráte malý hosting aj do 100 MB za pár eur. Stále však ročne. Nie mesačne. Cena hostingu rozdelená na celý rok je pod jediné euro, prípadne podľa veľkosti niečo okolo 1 eura.

Nezabudnime na doménu, ktorá podľa koncovky stojí rôznu sumu od 4 eur do 15 EUR ročne. Stále však ročne, nie mesačne. Za bežný magazín s textami, bez veľkých fotogalérií, zaplatíte mesačne len okolo 2 eur. Neexistuje suma 1100 EUR!

Kde vyhlasovateľ zbierky naberie takúto sumu?

Snaha o získanie sumy na fungovanie portálu vyššia ako 1000 eur je vždy z časti náklad na server. Možno zle nastavený prehnane veľký server, no stále pôjde maximálne o 10 percent z celej sumy. Veľmi zaslepene pripočítame cenu za SSL certifikát, aby adresa nebola http, ale https, laicky povedané. Je pravdou, že dnes ho poskytujú v určitej free forme mnohé hostingy. Hoci nie je to pravidlo pri Virtual serveroch. To, čo tu však tvorí reálnych 90 percent z vyžiadanej sumy od verejnosti je… ako inak, snaha o zárobok.

Bežne portál od ľudí nežiada nič. Stačí mu reklama. Reklamný priestor prenajíma stránka reklamnej agentúre, či systému a ten potom vypláca stránky. Ak však web má jednak reklamu a ešte žiada verejnosť, zisk môže mať z dvoch kanálov. Určite však nejde o „nevyhnutnú čiastku na chod portálu“. Určite nie z technického hľadiska. Iba ak z osobného a personálneho.

  • Osobné hľadisko: autor webu má prevádzku portálu za svoje živobytie
  • Personálne hľadisko: vypláca redaktorov a tí z toho majú buď živobytie, alebo podľa počtu ľudí v tíme, odmeny.

Žiaden strach založiť si vlastné stránky

Nemýľme si preto dojem, že prevádzka portálu naozaj môže stáť štvorcifernú sumu mesačne. Vlastný blog dnes môže ktokoľvek mať za aj necelé dve eurá mesačne a nemusí sa trápiť so zháňaním almužien a prosíkaním verejnosti. Dobrovoľný záujem prispieť vôbec nie je zlý. Horší je ten, ktorý psychologicky pôsobí ukazovateľom, koľko ešte treba, aby bol zabezpečený chod v danom mesiaci. Technicky môže portál fungovať do najbližšieho zúčtovacieho obdobia.. pokojne celý rok.

Tieto sumy sú skôr snaha o zisk, ľahký zárobok získaný od priaznivcov, alebo len akýsi nástroj odmeňovania autorov a zdrojov. Každý mesiac nastavená nemenná suma, hoci redakcia je v rôznych mesiacoch rôzne aktívna? Toto nám dokazuje, že takéto portály už nepozerajú ani tak na to hľadisko personálne, ako na to osobné. Ak sa rozhodnete takýto portál podporiť, je to každého osobná vec. Účelom tohto článku je však upozorniť, že nejde o technické náklady.

You may also like

More in:Hosting