Dnes je celý deň nedostupná stránka anglickej Wikipédie. Je to reakcia na americké zákony, ktoré chcú docieliť absolútnu zmenu spôsobu fungovania internetu, kde hrozí veľké zatváranie a krachovanie webov, zatýkanie a zrušenie akejkoľvek slobody. Taktiež kopírované obrázky a fóra, ktoré majú takéto obrázky na stránkach, môžu byť tvrdo postihnuteľné, hoci samé za to vôbec nemôžu.

Toto otvára priestor aj pre vynaliezavcov, ktoré ak budú chcieť niekoho zámerne poškodiť, stačí na jeho web dať cudzie obrázky, do fóra prispievať skopírovanými súbormi a warezom a je po stránkach, hoci sami obsah nepridali. Zákony však pridávajú množstvo povinností aj poskytovateľom internetového pripojenia, čo by spôsobilo veľký problém a znamenalo by v mnohých prípadoch aj likvidáciu. Zaujímavosti.net informovali o Wikipedii a Reddit.

Ja pripájam aj stránky WordPress.org, ktoré sa rovnako tak pripojili k protestu proti šialeným protipirátskym zákonom, ktoré chce schváliť americká vláda a týkali by sa celého sveta. Protestujú však aj Google, aj Facebook. Je očividné, že niekto veľmi pohodlný a múdry vynašiel zákon, ktorý však v realite nemôže fungovať dobre a nemôže znamenať nič dobé pre svet internetu.

PROTECT IP / SOPA Breaks The Internet from Fight for the Future on Vimeo.