Windows 8 je operačný systém, ktorého sa niektorí predajcovia boja, iní sa nemohli dočkať. Na trh sa dostal pomerne jednoducho a hladko. Bez nejakého veľkého tresku, kedy by sa s ním roztrhlo vrece. Samozrejme, že predajcovia tento okamih uvedenia novinky na trh vnímali inak. V priebehu posledných dní som sa pokúšal nájsť čísla, do akej miery obsadili ponuku slovenských predajcov počítače vyzbrojené systémom Win 8. Infiltrácia novinky, ktorej už dnes nedôveruje niekoľko stálych zástancov Win XP, sa podarila. V niektorých obchodoch je totiž aj vo vyšše miere ako 10 percent.

Osobne nehľadám nič, čo má operačný systém Win 8 vzhľadom na nie celkom jasnú kompatibilitu pri práci v sieti, avšak ak už hľadám, zaujíma ma aj konfigurácia zariadení. Napríklad na thinkpro.sk sa nedá priamo nájsť notebook, ktorý má vo výbave operačný systém Win 8, no tento údaj je uvedený v popise niektorých z nich.

V prípade Epicom pri očakávaní obsadenia Win 8 vo vyššej triede kategórie lacné ultrabooky šlo o prekvapivý pomer systému Win 8 oproti Win 7. 9 počítačov ponúkajú s Win 8 k 11 počítačom vybaveným Win 7. Značku, ktorú mnohí vnímajú ako najlepšiu pre notebooku, Lenovo, ani netreba predstavovať. Ako je na tom séria Lenovo Thinkpad? Prvých 24 notebookov kategórie zoradených podľa ceny ponúkajú len v troch prípadoch systém Windows 8, pričom v 20 z nich je Win 7 a len v jedinom nie je žiaden OS. Samozrejme, že to nie je chyba, ale len údaj v akej má zastúpený predajca nový systém Windows 8. Ďalej má rovnaký predajca aj v ponuke nové tablety. Nás však teraz budú zaujímať tie s operačným systémom Windows, vo väčšine prípadov známe ako notebooky s odnímateľným monitorom. Celkovo ich v čase prieskumu je 12, pričom dva z nich sú v ponuke s Windows 8 a ostatné s len o niečo staršou sestrou. V oboch prípadoch však ide o model Fujitsu LB Q702, ktorého cena sa v prípade verzie i3 šplhá na 1691 € a v prípade i5 zas na 2013 €.

Aj známy predajca Alza.sk sa pomerne dobre zásobil. Medzi novinkami všetkých notebookoch z celkového počtu 20 na prvej stránke sú len dva so systémom Win 7 a zvyšok sa pýši verziou OS Windows 8 64bit. A ani cena nie je zlá. V porovnaní s Win 7 ide o zhruba rovnakú cenu.

Jazykové verzie operačného systému
Treba však dodať, že sa nikde pri označení operačného systému nenachádzalo označenie slovenskej verzie systému, až na pár zmienok na Alze, kde je uvedené označenie českej verzie. To však len v prípadoch notebookov HP, konkrétne pri triede HP ENVY, ale tiež pri HP Pavilion G6 a Sleekbook 15