Svet internetuZaujímavosti

Za posledných 180 dní je 54% svetového spamu z USA a Ruska

Spam neutícha. Viete o mnohých pokusoch, ktoré sa pokúšajú podvodom vylákať peniaze, informujú nás o výhre v lotériách, kde sme sa nikdy neprihlásili a ani netušili, že Facebook a Google nejaké lotérie majú. Neúnosná miera spamov v posledných dňoch prináša aj množstvo scamov a vírusov, ktoré znepríjemňujú prácu, ale ako uvádza knižka (Ne)bezpečný internet, celá miera spamu má na svedomí preťažovanie serverov, zvyšovanie nákladu na zabezpečenie, aj hardware.

kyberbezpečnosť a spam

Podľa prieskumu vedie USA, Rusko a potom Nemecko

Špecialisti z portálu Atlas VPN si posvietili na posledných 180 dní a vysvitlo, že najväčší producent spamu je USA s viac ako 44% a druhý za ním je Rusko s 95%. Zhruba rovnako veľké krajiny a predsa výrazný rozdiel. Rusko zaostáva, čo je však v tomto prípade skôr dobre. Treťou krajinou je prekvapivo Nemecko s 7,6% pričom pre zavedenie GDPR a prísne postupy miestnych eshopov, by sme nečakali umiestnenie krajiny EÚ v prvej trojke. Nasleduje Francúzsko 3,9 % alebo Japonsko s 1,9% a Ukrajinou 1.75%.

Najväčší podiel má klasická reklama. Výrazné sú však aktuálne rôzne adult portály a tematika, rôzne zdravotnícke pomôcky a zdravotnícka tematika, ale tiež financie.V posledných 14 dňoch malo byť dokonca až 33% spamov infikovaných vírusmi, či roznášajúcich nákazy. Pre príjem emailov firmy do počítača cez Outlook tak možno považovať za bezpodmienečné využívanie riadneho antivírusového programu.

AtlasVPN pomocou nástroja AV-TEST zachytil za posledné dva týždne 24 265 typov spamových emailov. Až 5 699 spamov bolo pishingovým útokom.


Zdroj: https://atlasvpn.com/

You may also like