NovinkySvet internetu

Čo je responzívny web a je v dnešnej dobe nutný?

Tablet, notebook, klasický počítač, smartfón… Pre prístup na internet môžete v dnešnej dobe využívať množstvo rôznych zariadení. Položili ste si niekedy otázku, ako je možné, že sa na rovnakú stránku môžete pozerať na malom displeji mobilného telefónu, ako aj na obrovskej obrazovke televízora?

Responzívny dizajn webdizajn

Responzívny webový dizajn je spôsob vytvárania internetových stránok, ktorý zaručí, že obsah bude správne reagovať na dané vlastnosti koncového zariadenia, teda stolného počítača, notebooku, smartfónu alebo tabletu. To sa týka predovšetkým veľkosti a grafického usporiadania jednotlivých prvkov stránky, ako je navigácia alebo text. Veľkosť a rozlíšenie rôznych monitorov a displejov sa líši a grafik programujúci stránky ich na rozdiel od tlačených médií vopred nepozná. Doteraz sa tento problém spravidla riešil vytvorením internetových stránok vo verzii pre stolný počítač, ako aj pre mobilné zariadenia. Odhaduje sa, že jedna stránka môže byť zobrazená až vo 200 rôznych rozlíšeniach. Je teda takmer nemožné vopred odhadnúť, z akého zariadenia používateľ stránku navštívi. Keď sú stránky ale vybavené responzívnym dizajnom, dokážu na dané koncové zariadenie správne reagovať. Vytváranie viacerých verzií stránok pre rôzne koncové zariadenia a s tým spojené technické problémy teda odpadajú.

Ako funguje responzívny webový dizajn?

Základom responzívne vytvorených webových stránok je flexibilná štruktúra. Šírka stránky je definovaná v percentách a prispôsobuje sa teda v určitom pomere veľkosti prehliadača. V responzívnom web dizajne sa variabilne upravuje napríklad šírka medzier medzi jednotlivými blokmi textu, veľkosť obrázkov alebo tlačidiel tak, aby sa dali stlačiť prstom. Takto naprogramované stránky rozpoznajú, či na ne klikáte myšou alebo prostredníctvom dotykového displeja. Vytvorenie webovej stránky v responzívnom web dizajne je približne o 30 – 40 % drahšie, ako vytvorenie normálnej stránky. Ušetríte ale na vývoji verzií pre mobilné zariadenia, ktorých význam pre prístup na internet spolu s ich používateľmi nezadržateľne rastie (v rocku 2020 sa cca 56 % prístupov na internet uskutočnilo z mobilných zariadení). V súčasnosti sa jedná o jedinú možnosť, ako mať iba jednu stránku s funkciami, ktoré sú použiteľné pre všetkých návštevníkov, a to bez ohľadu na druh zariadenia. Výhoda jedinej verzie sa prejaví hneď potom, ako bude potrebné upraviť obsah stránok, či vykonať technické aktualizácie. S responzívnym webovým dizajnom musíte tieto úkony vykonávať iba raz, vďaka čomu ušetríte veľa drahocenného času.

Kedy má responzívny webový dizajn zmysel?

Responzívny dizajn webdizajn

Bez rozmýšľania by sme chceli povedať, že responzívny webový dizajn má zmysel vždy. Internetové stránky sú digitálnou vizitkou a vývesným štítom. Pokiaľ návštevníka a potenciálneho zákazníka hneď na začiatku odradí zlé, či chybné načítanie stránok, môžete utrpieť značné straty. Ja osobne nemám chuť navštíviť ešte raz web, ktorý pri prvej návšteve nefungoval, a ako používateľ nikdy nevenujem pozornosť tomu, či si stránky prezerám na telefóne alebo na počítači. Responzívny webový dizajn vám zaistí najlepšiu možnú, od koncového zariadenia nezávislú, prezentáciu stránky a vydláždi vám cestu do budúcnosti. Diverzita koncových zariadení neustále rastie a tento trend bude spolu s rozvojom internetu vecí v budúcich rokoch pokračovať. Pokiaľ na svojich stránkach často aktualizujete obsah, oceníte responzívny web dvojnásobne. Keďže upravujete iba jednu URL, je automaticky zaistené a zabezpečené, že nedôjde k nesúladu medzi mobilnou a stolnou verziou.

Ďalšie výhody

Aj vyhľadávače obľubujú responzívny webový dizajn. Je veľmi pravdepodobné, že Google ohodnotí v mobilnom vyhľadávaní lepšie také stránky, ktoré sú optimalizované pre mobilné zariadenia. Stránky v responzívnom webovom dizajne teda majú väčšiu šancu dosiahnuť lepšiu pozíciu vo vyhľadávaní. Pokiaľ vám záleží na tom, aby sa návštevník na vašom webe cítil čo najlepšie a zostal na nich čo najdlhšie, rozhodnite sa pre responzívny webový dizajn. Ten zaistí a zabezpečí návštevníkovi pozitívnu skúsenosť hneď na začiatku, keď sa stránky budú načítavať správne a bez oneskorenia. To je základným predpokladom toho, aby bol návštevník vôbec ochotný prezrieť si stránky, možno ich odporučiť alebo o nich informovať.

You may also like

More in:Novinky