Download & ShareZaujímavosti

Piráti a ilegálne kópie na filehostingoch. Miznú? Nedivte sa!

Filehostingové služby, či inak povedané úložiská, hostingy vašich vlastných súborov, ku ktorým vedú odkazy a vy ich ďalej používate na zdieľanie, sú od svojho samotného počiatku zneužívané na šírenie ilegálnych kópií hier, softwaru, kníh, filmov aj hudby. Samotní prevádzkovatelia to vedia, vedia to všetci, čiže nepíšeme nič nové. Podľa niektorej výrazne pomýlenej mienky je všetko na internete zadarmo a malo by byť. Ak by tak naozaj bolo, nebol by dôvod tvoriť, pretože tvorba by neprinášala zisk a filmári by boli v strate. Najčastejšou výhovorkou je privysoká cena lístka v kine, ale už radi zabúdajú, že DVD stojí pár eur. Nie, tento článok naozaj nebude obhajovať pirátstvo. Práve naopak. Vysvetlí príčiny, prečo primárne rušia majitelia práv obsah z týchto portálov a vy sa tomu vlastne ani nemôžete čudovať.

Piráti a ilegálne súbory

Dôvod 1. – povinnosť

Každý jeden distribútor na území Slovenska, prípadne Česka a Slovenska, je povinný chrániť distribuovaný materiál. Sú to zmluvy a nariadenia výrobcov a tých, v koho záujme produkty a ich predaj je, aby sa chránili práva a teda aj výskyt materiálov len na miestach, ktoré sú v súlade so zákonom a so spomínanými záujmami. Distribučné spoločnosti u nás sú tak zaviazané, aby si chránili svoje práva. Uploaderi, ako si hovoria tí, ktorí získavajú pocit hrdinstva umiestnením pirátskej kópie hry niekde na internet s pocitom, že pomáha spoločnosti, radi častujú distribútorov nadávkami za to, že im zmazali odkazy a súbory na úložiskách. Neuvedomujú si však, že ich počínanie je viac trestné, ako bolo trestným 4 roky dozadu. Často sa však nič nekoná práve pre neschopnosť našej polície tieto prípady vypátrať, hoci sami by ste z pohľadu užívateľa dokázali dospieť k oveľa presnejším výsledkom. Žiaľ.

Dôvod 2. – Predaj

Vychádza nová hra XY. Verejnosť má na výber. Hru si hneď v prvý deň stiahne a množstvo jednotlivcov bude hrať hrdinov na sociálnych sieťach, ako hrajú a užívajú si to. Vývojári do toho vložili niekoľko mesiacov, či rokov práce, rozhádaní s manželkami a deťmi, či rodičmi, žili na sáčkových polievkach a nepravidelnom jedle so zničenými očami a z tohto pomysleného „kanála“ ich má vytrhnúť vydanie hry, úhrada všetkých patentov, technológií, licencií, daní a až potom majú z toho zisk. Zisky spoločností sa však vždy uvádzajú pred úhradou licencií a pred zdanením, čiže nakoniec nejde o také bohatstvo. Sú vývojári, ktorí nezverejnia zisky, pretože sú slabé. Vďaka sťahovaniu hier toho veľa nezmôžu. Aj preto nastupujú záujmy vývojárov a distribúcie, aby na svojom území chránili práva, ale tiež aj predaj. Ak sa hra XY objaví na webe a každý si ju môže stiahnuť, kupovať si ju bude len tých pár podstivcov, pre ktorých znamená aj niečo viac, ako len ďalší download a vyplnenie nového terajťáka zaprataného filmami a péčkom.

Kto odstraňuje obsah?
Filehostingové služby oslovujú zástupcovia spoločností, externí zamestnanci, špecialisti na softwarové právo, ale aj advokátske kancelárie. Najdrahší variant je práve ten posledný. Advokátske kancelárie napríklad v prípade porušených práv knižných vydavateľstiev, žiadajú nemalé čiastky za zastupovanie. Odstránenie obsahu je zdĺhavé a slovenským právnikom chýba vzdelanie. Často totiž v interpretácií ich výziev vystupuje ako vinník len daný filehostingový portál a termíny nesedia s tým, ako tieto služby fungujú. Aj to výrazne a často komplikuje odstránenie obsahu. Ak riešite vo vašej spoločnosti poškodenie práv zverejnením údajov, alebo dát, ako prvé musíte žiadať zneplatnenie odkazu a zachovanie súborov. verejnosť sa k nim nedostane a služba súbory zachová pre ďalšie riešenie veci v rovine trestnoprávnej.

You may also like