Svet internetu

Problém na webe: Osobné údaje všetkých na nedostupných profiloch

tonery

Dokážete si predstaviť, že by niekto vytvoril systém, ktorý by zbieral na celom internete všetko o vás a potom to vydal pod jedným miestom? Nie je to len jediná služba, ale je ich viacero. Nejde o vtip, ale o realitu. Tieto služby čoraz viac odhaľuje Google a narazíte na nich najčastejšie pri hľadaní svojho mena. Systém, ktorý odchytí vaše meno a následne k nemu zbiera ďalšie a ďalšie informácie sa osvedčil pre prevádzkovateľov a autorov týchto serverov. Prinášajú predsa správnym poskladaním rôznych databáz a výsledkov originálny obsah a z toho potom plynie aj šialene veľká návštevnosť. Azda ani nemusím ďalej dodávať, že veľká návštevnosť sa rovná veľký zisk.

Ako to funguje?
Na facebooku, alebo v hlavičkách emailov, prípadne na iných miestach s menami získa systém takejto služby vaše meno. Vytvorí mu profil a pod neho zverejní všetko čo nájde a na čo je prispôsobený. Koľko webov máte, kde ich máte, aký máte email, telefón, na akých videách na youtube ste, a všeobecne, všetky fotografie, ktoré nesú Vaše meno a k tomu všetky články a zmienky na webe s vašim menom. Veď skúste nájsť niektoré mená na Yasni.com, alebo AllAboutPeople.at a ďalších.

Chcete to zmazať?
Bude to stáť naozaj veľkú námahu sa „dovolať“ či dopísať svojim práv. Niektoré služby vôbec nemajú kontakt na administrátora a tie, ktoré kontakt majú, zase odmietajú zmazať váš profil, pretože sa vždy vyhovoria, že oni nie sú autormi zmienok o vás, ale len sú vyhľadávačom, ktorý našiel údaje niekde inde. Hoci služba v žiadnom prípade nemôže poprieť, že vytvorila účet s menom daného človeka a pod neho sústreďuje o ňom všetko, profil zostane visieť online naďalej. Jedna služba nám dokonca odpovedala, že je to zbytočné, lebo oni chcú byť férový a tak zverejňujú všetkých. Ak by niekoho zmazali, zajtra sa objaví znovu. Profil s vašim menom je vám nedostupný na akúkoľvek úpravu. „Úžasné…!“

Záver
Dospel som k názoru, že sviniarom a klamárom sa bude dariť na webe čoraz viac. Je preto naozaj dobré nedávať ani na sociálne siete a ani nikde na web priveľa informácií o vás. Navyše sa neoplatí spoliehať sa na to, že na jednom mieste nemáte všetko. Takéto služby si to vedia spojiť a vydať pod jediné miesto. Hádam ani nemusím hovoriť, že niečo takéto, s čím bežný Slovák nepočíta, dokáže vážne uškodiť najmä jednotlivcovi, ktorý už niekde niečo na webe pod svojim menom písal, vlastnil nejakú stránku, venuje sa niečomu a takto o ňom vedia viac aj celkom neznámi ľudia. Všetko by mohli zmeniť konečne poriadne zákony, ktoré by občanov SR bránili. Naši zákonodarcovia však na nás a naše osobné údaje zvysoka kašlú. Zo zahraničia tak môžu neustále takéto systémy zbierať o nás všetko.

You may also like