Software

Recenzia: TransOcean, herný simulátor lodnej nákladnej dopravy

Je zvláštne, koľko je na trhu herných simulátorov. Zahrať sa môžete na farmára, chirurga, či staviteľa lunaparku. Hoci poznáme úspešné tituly ako sú Euro Truck Simulator, Rig’n’Roll a ďalšie, nemalo by nás prekvapiť, ak sa na trhu objaví aj taký titul ako je TransOcean a simulátor nákladnej lodnej dopravy. Lenže prekvapenie sa naozaj koná, pretože mimo obal a možno názov čakáte všeličo, ale zistenie, že to človeka bude naozaj baviť, bolo práve tým prekvapením. Z počiatku totiž povinnosť zahrať si hru a pochopiť jej význam vykryštalizovala do akéhosi záujmu vedieť, čo bude ďalej, čo sa stane pri vylepšení lode, pri splnení niekoľkých úloh a ak toto poznanie prináša neustále niečo zaujímavé, v podstate sa dá hovoriť o tom, že hra s celým názvom TransOcean – The Shipping Company zaujala a hráča chytila. V tomto prípade mňa.

TransOcean lodný simulátor

Simulátor nákladnej lodnej dopravy?
Čo môže byť zábavne na nákladnej doprave po mori? Práve to je otázka, pri ktorej nemusí byť núdza krútiť hlavou s nechápavým výrazom a predsa sa môže konať malé prekvapenie. Menej trpezlivý hráč môže nasadiť celkom inú rýchlosť, hráč vychutnávač môže ísť pokojne pomaly. V hre na túto funkciu slúži zrýchľovanie času. Vašou úlohou je so svojou loďou nalodiť v prístave tovar a dopraviť ho na správne cieľové miesto. Nečakajte riečnu dopravu, alebo nebodaj linku Viedeň – Bratislava. TransOcean má už v názve, že budete križovať oceány. Na začiatku hry to tak nevyzerá, pretože to jediné, čo križujete, je Baltické more, Stredomorie, prieplav La Manche a severný Atlantik. Základom je vždy v prístave naložiť tovar a doručiť ho na cieľové miesto. Je pritom na výber z viacerých druhov tovaru v rôznej hodnote a tiež v rôznych kontajneroch. Ostrieľaný hráč nemá problém spočítať, koľko kontajnerov sa mu na loď vojde a ktorý sortiment mu vynáša najviac.

Zdá sa to jednoduché a možno pre niekoho aj je. Doručiť tovar z bodu jedna do bodu dva je jednoduché, pretože postačí niekoľko kliknutí myšou a misia je splnená. Lenže ak náhodou pošlete loď vlastnou chybou aj napriek dobrému značeniu nepozorne namiesto do Turecka do Egypta, nastáva zdržanie, ktoré sa len občas dá vykryť zvýšením rýchlosti plavby vašej lode, no občas nejakej tej pohrome, či sankcii sa hráč nevyhne. Na plavbách každého čakajú pohromy v podobe polície, búrok a v niektorých častiach sveta dokonca v podobe pirátov. Hoci je spomenutá na začiatku len Európa, žiaden strach. Celý svet sa odomkne pomerne rýchlo po splnení zopár jednoduchých úloh.

Cesta okolo sveta
Po odomknutí celého sveta sa mení spôsob hry. Pre splnenie tých najlukratívnejších zákaziek je potrebné kúpiť lepšiu a väčšiu loď s lepším dojazdom, výkon a kapacitou Lode si môžete nakupovať vo svojom domovskom prístave, alebo si vybudovať svoju pobočku kdekoľvek inde vo svete. Hra využíva reálne veľké svetové prístavy a tak sa hráč trochu priučí aj geografii, nieto ešte niečo o svetovej nákladnej logistike. Pri pohľade na celý svet sa vám otvára ešte viac možností sledovania cien palív… palivo, to je žiaľ to, bez čoho sa lode nezaobídu a tvorí podstatné náklady pri preprave. Vyšší výkon míňa viac paliva a oplatí sa občas sledovať jeho ceny, keďže napríklad Arabský záliv ponúkne oveľa lepšie ceny, než napríklad Stockholm.

Z pohľadu hráča
Najpodstatnejšou otázkou je nepochybne to, ako hra vôbec vyzerá a čo je od hráča nutné. V podstate ak holduje rýchlej hre, môže sa obmedziť len na klikanie myšou a pohľad z hora. Príde však o zážitok v podobe vlastného kormidlovania nákladnej lode, mohutného kolosu a jeho nasmerovania na presne vyznačené miesto pod žeriavmi v prístave. Rovnako tak sa hráč stretáva s vyparkovaním lodí a vyplávaním na otvorené more. Pre začiatok môže ísť o komplikovanú prácu, no najmä nič nestojí. Kto sa ponáhľa a nechce sa zdržiavať parkovaním, môže si objednať nákladnú odťahovú službu, ktorá to spraví za hráča. Neexistuje hráč na celom svete, ktorý by to nevyužil. Skôr či neskôr sa každý jeden odhodlá k väčšine odťahov, namiesto vlastných manévrov. Mimochodom, hra vie byť aj groteskná, keď celý železný ťažký kolos ostrieskate, či napálite do inej lode. Ak by vám nejaká iná loď prekážala, skúste stlačiť H.

Výborné hranie
Hráč holdujúci simulácií, či lodnej doprave nebude čistý profil toho správneho hráča. Pridajme ešte vlastnosti ako rýchla myš, či dostatok času na myš pomalšiu, záľubu v geografii a až niekde tu môžeme stretnúť ten správny profil, ktorý ocení obsah, hrateľnosť aj príjemnú grafiku s rôznymi detailmi. Poteší aj rozhranie a pomocník tzv „tutorial“ s ktorým sa dá oveľa lepšie pochopiť začiatok a úlohy hry. Vzhľadom na fakt, že recenzie veľkých portálov sa neorientujú na príjemné hry a simulátory s chuťou ich podporiť, je možné, že sa s normálnou recenziou na tento titul čitateľ ani po čase nestretne. Azda priniesla táto dnešná aspoň zopár odpovedí na otázky týkajúce sa tejto naozaj zaujímavej hry.

You may also like

More in:Software