Software

Simulátor cyklistiky, Vuelty a Tour de France? Určite Pro Cycling Manager

tonery

V roku 2016 sa v hernom svete objavil súčasne s reálnymi pretekmi Le Tour de France aj herný simulátor, ktorý hráčov dostáva do pomerne kvalitného prostredia cyklistiky. Presnejšie tej vrcholovej. Hľadať dobrý simulátor cyklistiky a povedzme aj najznámejších pretekov sveta asi hocijaký hráč hier nebude. Cyklistika na počítači je predsa len vecou tých, čo túžia v celom svojom zápale pre bicykel ešte po niečom. Alebo len túžia spoznať Tour de France trochu z inej stránky. Vyskúšali sme si Pro Cycling Manager 2016 ešte v čase, keď prebiehalo Tour de France, hoci časovo sa žiaden hráč nemusí obmedzovať a užiť si vlastné preteky pokojne aj v decembri.

O čom teda?

Simulátor je typ hry v ktorom očakávate administráciu, presnejšie manažovanie činnosti. Zároveň vidíte výsledky, priebeh a samotný dej. Dobrý simulátor vám do tohto deja dovolí zasiahnuť a ovplyvniť ho. Nehovoríme teraz o tých druhoch hier, ktoré vidíte len ako slová a grafické tabuľky. Pro Cycling Manager je hrou v pravom slova zmysle. Dovoľuje vám bicyklovať za samostatného jedného jazdca – vás. Alebo si zahrať online proti ostatným niekde vo svete, čo je režim mimoriadne populárny vo svete a aj medzi inými hráčmi u nás. Nuž a potom je tu ten hlavný režim, režim kariéry manažéra, v ktorom vy ste ten čo určuje prerozdelenie rozpočtu, vzhľad a zloženie tímu, a ďalšie možnosti.

procycling2016

V hre pritom môžete súťažiť v pretekoch Vuelta, no najlákavejšie sú Tour de France. Mimo nich aj rôzne ďalšie menšie preteky a možnosti otestovania si len jednej etapy Le Tour, to už musí byť samozrejme samozrejmosť. Fungujete však ako tým, cyklisti šliapu do pedálov sami, vy ich len riadite, dávate príkazy, manažujete priebeh, útoky, asistovanie. Pohybujete myšou, prechádzate medzi jazdcami na trati, sledujete, kde ktorý je. Na ľavej strane obrazovky máte výhľad na všetky mená a ich aktuálny stav. Medzi nimi sa dá hladko prepínať, čím si ich zobrazíte na aktuálnej dráhe. Ak nestíhate, alebo vám niečo nie je jasné, jednoducho pozastavíte priebeh. Pauza na trati, všetko stojí akoby ste zastavili čas. V hre totiž nie je kľúčový reálny čas. Na vlastné rozhodovanie máte akokoľvek času, kedykoľvek dej na trati opäť spustíte, keď si nastavíte na cyklistoch všetko potrebné. S časom sa dá však narábať aj inak. Pokojne si ho môžete zrýchliť a cyklisti, sprievodné vozidlá, aj skandujúci fanúšikovia sa extrémne zrýchlia. Je to len hranie s časom.

Zážitky

Vy ako manažér celého vlastného cyklistického tímu, si môžete vyberať z jazdcov, ktorí reálne súťažia. Hra má väčšinu licencií, ostatné je možné získať pomocou fanúšikovskej tvorby – inak povedané, hoci hra má väčšinu licencií, názvov, značiek presne ako originál, niektoré neobsahuje. Ale ako náhle si dosťahujete prídavky, ktoré dotvorili samotní fanúšikovia, ide o plnú hru so všetkým čo treba. Medzi zážitky určite patrí výhra, úspešné absolvovanie trate. No hlavne okúsenie toho, ako to vyzerá v pozadí. Pri výbere jazdcov, pri prerozdeľovaní peňazí, správe partnerov a sponzorov.

Pro Cycling manager 2016

Počas hry vám totiž prichádzajú ponuky od sponzorov. Nejako podobne je to aj v realite. Ich podmienky versus vaše možnosti. Zaujímavé je však sledovať aj všetky vlastnosti o každom jazdcovi, všetky vlastnosti, údaje a čísla spojené s jednotlivými etapami pretekov. Hru možno považovať za ideálnu zábavu pre cyklistov. Hoci to má jednu nevýhodu a to čistý anglický jazyk bez českého, či slovenského prekladu, aspoň nejde o dlhé vety a RPG žáner, pri ktorom by šlo o celkom iný level angličtiny.

Hra nie je na zahodenie ani po grafickej stránke. Všetko dianie vidíte z hora, okolie a okraje ciest lemujú fanúšikovia, aj tí drzí, čo lezú do cesty, no nezrážajú sa bicyklom. Nedá sa vpáliť nejakému fanúšikovi päsť, ako to spravil Froome a nedá sa ani spadnúť z bicykla, ako spadol známy cyklista a radšej to odbehol potom do cieľa po vlastných. Jazdcov vidíte odzadu, alebo z boku, alebo z pohľadu z vrtuľníka, je to na vás. Vy si vyberáte režimy. Vyberáte si aj priblíženie. Môžete byť priamo pritom, alebo ďalej.

Pre konzoly novej generácie

Súčasne s hrou Pro Cycling Manager 2016 sa objavila aj konzolová cyklo-simulačná hra Tour de France 2016, ktorá je dosť podobná na PCM2016, avšak oveľa viac z pohľadu hráča, vás, pričom vy bicyklujete, riešite zákruty, všetky strategické ťahy a ste to vy, čo získava všetky úspechy. Samozrejme, aj tu záleží od režimu hry, no PS4 alebo XBOX One verzia zapájajú hráča oveľa viac. Menej manažovania, ale viac reálnej akcie pre hráča.

You may also like

More in:Software