NovinkySvet internetu

Slovakia.travel predstavujú nové stránky. Pekné, ale za 20 000 EUR predražené

tonery

Podľa medializovaných informácií na aktualne.sk nová podoba informačného portálu Slovakia.travel stála 20 000 EUR. Žiaľ zvykli sme si, že pri štátnych zákazkach nejde o pokus a akékoľvek snahy skresať premrštené ceny na menšie, vôbec vyjednávať a snažiť sa, veď sú to štátne peniaze. Pri tvorbe stránok a práce s webom vedia azda všetci autori stránok, že za 300 EUR sa bežne ponúkajú stránky s hodnotou 70 EUR (keď sa 50 webov podobá, len sa vymení CSS, logo, niekoľko grafík a slov), a ide tak aj o boj prežitia, ak je výroba stránok pre niekoho živobytím.

Slovakia travel stránky

Stránky sú moderné a pekné
Stránky Slovakia.travel sú v aktuálnej podobe veľmi pekné, obsahujú grafiku, jazykové voľby, menu a všetko pripravené tak, ako by sme od moderného webu chceli, aby fungoval. Vizuálne sa podobá na mnoho iných projektov, nesie nádych Pinterest a podobných súčasných webov, disponuje informáciami, kalendárom, spojením so sociálnymi službami a jazykovými mutáciami. Stránky môžeme hodnotiť na naozaj dobrej úrovni, príjemné na ovládanie, zrozumiteľné…

20 000 EUR je prehnaná suma
…ale hodnotovo možno na 3000 EUR, čo je len hrubý odhad s možno miernym preháňaním. Ani v tomto prípade nevidíme a nevieme rozoznať dôvod, prečo sa cena dostala až na 20 000. Pri riešení práv na fotografie je možno očakávateľné, že cena ide hore. Fotografie a ich práva však nemohli byť kompletne riešené zo strany výroby webu, pretože predsa fotografie a ich databáza už nejaká existovala. Ide o stránku, ktorá má svoju kostru, nahodenú grafiku a aj pri zmene a doplnení obsahu bude nutná údržba zo strany autorov, alebo vyškoleného človeka. Novinka a aktualizácia bude potrebovať nasadenie potrebne veľkej grafiky podľa konkrétnych kritérií, presný obsah. Všetko to musí mať podobu a je nepravdepodobné, že sa o aktualizácie a úpravy bude starať zamestnanec Slovakia Travel, ale skôr firma stránky vyrábajúca. Aj to mohlo zvýšiť cenu.

Stránky sú naozaj pekné. Ako autor stránok si ich však viem predstaviť aj na sumách 1000 EUR či max 3000 EUR. Pri prípadoch ako je tento získava človek pocit, že dobrého webu sa jeho firma, či on sám dočká len ak má 20 000 navyše. Hlúposť. Táto predstava vyvolaná štátnymi zákazkami je mylná. Dobré stránky si firma, či jednotlivec môže vďaka voľne šíriteľným systémom obstarať už od 30 EUR, potom na zakázku u študenta, či vytrvalca s dobrou rukou a hlavou aj za 200 EUR až 500 EUR. Opäť však ide o prípad, kedy sa webdizajnéri čudujú, prečo sa k nim dopyt nedostal a prečo sa nemohli uchádzať o tento projekt. Ak by bol zo strany štátu záujem o najlepšiu cenu za najlepší projekt, ťažko uveriť, že by sa na talentovanom Slovensku nenašli výborní autori za super ceny. Systémy schopné spájať hotely a ich kapacity s voľnými izbami a poskytujúce profily, hodnotenia a rezervácie, zároveň umožňujúce pridávať nové a nové s pomocou výstupov XML a s plnou administráciou stoja do 10 000 USD. Na Slovensku máme len informačný portál bez brutálne zložitej databázy (ak mi zostalo niečo skryté, ospravedlňjem sa) rovno za 20 000 EUR.

Inšpirácia
Slovenské stránky sú naozaj pekné. Suma už nie. Pri sledovaní dlhodobo viacerých webstránok o cestovaní, turistike rôznych metropol, miest, európskych krajín a Ázie, som už niečo pochytil a naše stránky Slovakia.travel mne osobne pripomínajú mix troch, alebo dvoch stránok, s ktorými som mal už tú česť. Poznáte stránky, ktoré sa kostrou ponášajú na tie naše? Či už hlavná stránka, alebo sekcia EVENTS, či popis jendotlivých krajín. Formátovanie a podobnosť tu je s inými webmi, ktoré ťažko teraz dohľadať. Lenže na druhej strane, byť originálny a nepodobať sa na iných je dnes už nemožné. Cena sa nám teda zdá prehnaná, alebo len žijeme v slušnejšom a skromnejšom svete.

zdroj informácie o sume 20 000 – aktualne.atlas.sk

You may also like

More in:Novinky