Zaujímavosti

Slovenský triler Budinka: aj o Facebook generácii a chorobnom zdieľaní

V literárnej tvorbe vo svete sa v súvislosti so sociálnymi sieťami hovorí najmä v rámci romantických žánrov. Menej už v spojitosti s trilermi, hoci sociálne siete, zoznamky a internet ako taký poskytuje výborné prostredie pre liaheň a vôbec sú živnou pôdou rôznych živlov. Slovenský knižný triler Budinka má záhadný  názov, z ktorého nie je hneď jasné prečo. Názov pomenúva malú obec, ktorú nikto nepozná a práve tam zavíta Adam, nalákaný na sľuby mladého dievčaťa, s ktorým sa zoznámil cez internet.

FB budinka

V duchu čakal všeličo. Aj to, že sa z dievčaťa vykľuje niekto celkom iný. Bola však tam, naozaj čakala a vyrazili si hlbšie do lesa. Ani tam sa neudialo nič zásadné, čo by mohlo Adamovi napovedať, že má problém. Ten nastane až o chvíľu, keď si bude chcieť zobrať svoje veci a bežať domov. Až vtedy sa stane súčasťou pasce, ktorá len pomaly zatvárala klapec. Budinka je napínavá, hnusná, možno prehnaná, no vo veľkej miere hovorí o súčasnej generácií, doslova chorej z Facebooku a ešte viac chorľavejšej bez Facebooku.

Chorobné zdieľanie ako vražedný nástroj

O Facebooku v negatívnom svetle veľa kníh nehovorí. Knižný príbeh Budinky má podtitul „Mrcha, kretén a vynálezca“, čo napovedá, že budú celkom tri postavy, s ktorými nebude niečo v poriadku. Traja súrodenci a ich plán, ktorého súčasťou bude neplánovane sociálna sieť a šialenstvo, ktoré nikto nedokáže udržať pod kontrolou.

Knižka je fikciou, no napovedá možný priebeh niečoho, čo môže naozaj na sociálnej sieti prebiehať. Nemá typickú gradáciu a nie je ani napísaná slávnou osobnosťou, či autorom bestsellerov. Budinka je beletriou, ktorej stránky spestrili ilustrácie, má peknú úpravu a dostupná je v každej pobočke Panta Rhei. Vyrazte kamkoľvek do akéhokoľvek kníhkupectva a žiadajte si Budinku od Tomáša Najta. Link na stránky autora: www.tomasnajt.eu

You may also like