Technológie

Barcelona vyvinula vlastnú nositeľnú technológiu

Už pred štyrmi rokmi boli v Barcelone používané rôzne systémy sledovania športovcov a ich výkonov. Vtedy išlo o zariadenia na báze GPS z dielne STATSport. V pobočke výskumu a vývoja klubu, BarçaInnovation Hub (so skratkou BIHub), sa ale stále pracuje na rôznych sledovacích zariadeniach a pozornosť vývojárov je zameraná najmä na ich presnosť, spoľahlivosť a použiteľnosť. V súčasnosti sa ako najlepší produkt ukazuje Wimu, hybridná technológia použiteľná vonku i vnútri.

Wimu

Prvenstvo získala technológia Wimu

Wimu bola dosiaľ najlepšie ohodnotenou technológiou v rámci klubu. Ide o nositeľné zariadenia zostavené  startupovou značkou RealTrack Systems, ktorej tím pozostáva z predošlých inžinierov a technikov spoločnosti Nokia. Firma má základňu v španielskej Andalúzii. Vedúci BarçaInnovation Hub, Albert Mundet, sa vyjadril, že RealTrack Systems má veľký potenciál a chuť sa stále zlepšovať, čo je pre klub prínosné aj z dlhodobého hľadiska. Wimu bola prvýkrát testovaná v barcelonskom futsalovom tíme, no už po krátkej dobe sa dostala do všetkých piatich odvetví klubu Barcelona. Stalo sa tak z dôvodu, že zariadenie má prístup ku GPS aj GNSS satelitným systémom a dokáže komunikovať s vonkajšími anténami prostredníctvom ultra-širokopásmových rádiových frekvencií. Ak sa systém osvedčí, môže to výrazne vplývať aj na výkon športovcov a ponuky pre futbal  (napríklad na https://extra.bet365.com/news/sk/ ).

Výsledky sa použijú aj na výskumy

Mundet sa vyjadril, že BarçaInnovation Hub pracovala s RealTrack Systems počas prvého roka na zlepšení dizajnu produktu. Druhý rok pristúpili k zlepšovaniu reportov a vizualizácií. Podľa Mundeta nasleduje krok, kedy 25 ich interných trénerov bude diskutovať o spoľahlivosti výsledkov a môžu zvažovať, čo by sa mohlo vylepšiť. Odborné vedomosti a skúsenosti RealTrack Systems boli potrebné najmä pri konštrukcii prístroja a teraz prichádza na rad know-how samotnej Barcelony. Mundet spoluprácu s RealTrack Systems uprednostňuje hlavne kvôli tomu, že iné komerčné značky si princípy svojich technológií nechávajú pre seba. RealTrack Systems sú však otvorení a dáta s FCB zdieľajú. Dodáva, že z dlhodobého hľadiska sa budú snažiť monitorovať tak veľa interných dát športovca ako je len možné. Zároveň chcú monitorovať aj vonkajšie prostredie. V konečnom dôsledku chcú hľadať vzťahy medzi čo najväčším počtom možných interných i externých premenných.

Výskumov športovcov je málo

Čo sa týka výskumov športovcov, Mundet ich považuje za intiutívne, nakoľko existuje len malá populácia atlétov, s ktorými sa dá výskumne pracovať. RealTrack Systems však v súčasnosti spolupracuje aj s národnými tímami Španielska, Ruska, Litvy či Mexika. Mundet sa k vyjadril, že dvere Barcelony sú otvorené aj pre ďalších partnerov a chcú tento priemysel posúvať vpred. Najväčšou a najdôležitejšou prioritou BarçaInnovation Hub je vraj prinášať benefity klubu, obohacovať spoločnosť a motivovať ďalšie spoločnosti a podnikateľov, aby tiež vyvíjali svoje vlastné technológie, ktoré budú nútiť ostatných zlepšovať sa.

By Juraj, foto: youtube video v článku

You may also like

More in:Technológie