Technológie

Vyvíjate bezdrôtové zariadenie? Kvalitná anténa nad zlato

Od kvalitnej antény závisí veľmi veľa. Perfektné pokrytie či IoT modul sú skvelé, ale bez dobrej antény sa všetko rozpadne ako domček z kariet. Z toho dôvodu netreba nič nechať na náhodu. Stavte na široký výber a spoľahlivé antény od spoločnosti 2J Antennas.

Ktorú anténu si vybrať?

Ako vlastne postupovať pri výbere tej najvhodnejšej antény? Podľa odborníkov je vždy najlepšie, ak začnete mechanickými vlastnosťami antény. Pri výbere najoptimálnejšej antény je dobré sa rozhodnúť:

  • či bude umiestnená interne, ako napríklad v mobilnom zariadení,
  • alebo externe a bude potrebovať kryt na ochranu pred vonkajšími vplyvmi prostredia a pre jej inštaláciu.

Z antén pre internú montáž odporúčajú odborníci napríklad Flexibilnú lepenú montáž. Ide o antény malých rozmerov, ktoré sú ohybné s flexibilnou inštaláciou na nerovnom povrchu. Na rovný povrch sa naopak hodí Pevná lepená montáž, ktorá sa aplikuje lepiacou obojstrannou páskou priemyselnej kvality. V interiéri určite oceníte aj SMT povrchovú montáž, takzvané keramické antény. Vďaka keramike vysokej kvality je táto povrchová montáž vhodná pre široké spektrum prostredí a je kompatibilná s technikou povrchovej montáže, ktorá umožňuje ľahkú integráciu DPS do malých zariadení.

Pre vonkajšiu montáž sú odporúčané napríklad Lepené antény, kedy sa používa pre rýchlu montáž priemyselné lepidlo. Pre antény, ktoré si vyžadujú montáž priamo na konektory do DPS, je vhodné Upevnenie na konektor. Montáž skrutkami je pre zmenu bezpečná a trvalá inštalácia aj v extrémnych vonkajších podmienkach. Ak potrebujete inštalovať anténu dočasne, môže byť pre vás zaujímavá Magnetická montáž, ktorej výhodou je flexibilita. Zároveň ide o dostatočne pevné spojenie pre trvalé inštalácie.

Orientujte sa v základných pojmoch

Antény si kupujeme za účelom vývoja nášho bezdrôtového zariadenia, kvalitný prenos signálu je základom. Je preto vhodné vedieť sa orientovať v pojmoch čo je frekvencia a čo vlnová dĺžka. Frekvencia je definovaná bezdrôtovým pásmom, ktoré je určené na prevádzku zariadenia. Každá anténa je navrhnutá tak, aby pracovala len v určitom frekvenčnom pásme. Takže aby vedela prijať signál, musí byť schopná sa naň „naladiť“.

Napríklad, ak je zariadenie naladené na používanie pásma B17 (700 MHz), zodpovedajúca anténa musí fungovať v rozsahu 704 až 746 MHz.

Pokiaľ ide o kvalitu signálu, treba sledovať parameter vlnovej dĺžky (lambda). Ide o vzdialenosť, ktorú rádiové vlny prejdú počas jedného cyklu. Na to, aby anténa dosahovala čo najkvalitnejší signál, jej dĺžka by mala byť presne lambda/4.

Anténa a signál krivka

Pred kúpou musíte vedieť…

Rovnako je pri kúpe antén dôležité vedieť, že pre zariadenia, ktoré pracujú v pásme ISM, sa dajú veľmi výhodne použiť 4G antény alebo antény s 2G/3G frekvenčnými pásmami. 4G/LTE funguje v rozsahu 698-960MHz a 2G/3G v rozsahu 824-960MHz, čo sú presne frekvencie pásma ISM 868MHz (EMEA) alebo 915MHz (USA a Ázia).

Síce je možné si na trhu zadovážiť viacero druhov antén, najpoužívanejším typom sú konektorové antény. Dôvody sú jasné: jednoduché použitie, nízke straty vyplývajúce z priamej montáže blízko RF zdroja signálu a aj mechanické prevedenie, keďže konektor slúži zároveň aj ako držiak pre anténu. Konektorové antény pokrývajú navyše široký rozsah frekvencií, kde patria tak GPS antény, ako aj Wifi antény či 5G antény s frekvenciou až po 5-5,9 GHz.

Viac informácií nájdete na sos.sk.

You may also like

More in:Technológie