MarketingPraktické

Dostávate emaily od Googlu fotografov pre váš biznis a Street View? Pozor

V Čechách skôr, ale už aj na Slovensku sa rozbieha viac a viac biznis agentúr, ktoré získajú certifikát partnera pre Google, no vystupujú ako súčasť Googlu. Stačí k tomu grafický dizajn stránok, ktorý navodzuje dojem, že sa nachádzate na stránkach nejakej aplikácie patriacej pod Google, alebo text emailu s ponukou. Do firiem a rôznych prevádzok chodia emaily, ktoré tvrda, že vám píše certifikovaný fotograf spoločnosti Google a údajne ide o službu Google Street View. Lenže označiť v ponuke samého seba ako „certifikovaný fotograf Googlu“ nie je možné len tak. O to viac, ak ste v skutočnosti len zamestnancom agentúry, ktorá je certifikovaná spoločnosťou Google len na to, aby bola partnerom v určitých marketingových službách.

Google street

Zneužitie Googlu môže vyzerať rôzne. Prípady, ktoré sa snažia oslovovať firmy s emailami, ktorých text obsahuje tvrdenia o tom, že vlastne oni sú Google a ponúkajú niečo, čo naozaj potrebujete, budú zrejme častejšie. Email môže prísť v takej podobe, že máte pocit, akoby bolo nutné niečo aktualizovať. Z toho, čo máte, akoby bolo potrebné urobiť update na Google Maps a v Google Street. Zhrnuli sme niekoľko zásadných prvkov, ktoré by mali vyvolať pochybnosti o tom, či správne vidíte a či je naozaj to, čo čítate pravdivé.

Zásadné vlastnosti pochybných ponúk:

  • Firma používa textáciu, akoby s vami už v minulosti komunikovala, alebo navodzuje pocit, že sú z Googlu. Používajú takú formuláciu, aby ste získali pocit, že to, čo píšu, je súčasťou vašej prítomnosti na Googli.
  • Niektoré vety môžu byť zámerne nejasné.
  • Máte mať pocit, že ak nevyužijete podobnú ponuku, budete mať problém, alebo zmiznete z Googlu
  • StreetView sa dokonca nemusí pomenovať v takejto ponuke ako STREET ale ako neexistujúce slovo STREEW, čo nám nie je celkom jasné.
  • Všimnite si na príklade nižšie, že samotný odosielateľ chápe svoje emaily ako spam a sám ich tak aj pomenúva. Asi to nenapadne každému, ale Google by nikdy nespravil nič podobné a hlavne by nenastrčil človeka, ktorý bude písať pod svojim menom koncovým používateľom takýmto spôsobom.

Konkrétne znenie správy, ktorá k nám dorazila, je:

Dobré ráno,
som certifikovanou fotografkou spoločnosti Google vo Vašej lokalite. Vopred sa chcem ospravedlniť ak Vás obťažujem, rozhodne nemám v úmysle Vám spamovať schránku, alebo akokoľvek Vás zaťažovať. Rada by som Vás informovala, že v súčasnosti budeme vykonávať aktualizáciu firemných zápisov Google Moja Firma v mapách Google vo Vašej lokalite. Máte tak možnosť si tento profil rozšíriť o Google Street View a ukázať tak Vaším zákazníkom ako to u Vás vyzerá a súčasne s tým si nechať nastaviť Váš firemný zápis a využiť tak službu správy firemného zápisu, ktorý Vám pomôže sa viac zviditeľniť v Google Vyhľadávači, ale i Google Mapách.

Tým, že budeme vo Vašej lokalite máte naviac možnosť získať 25% zľavu. V prípade, že budete chcieť využiť tieto služby prosím o informáciu a my Vám pošleme bližšie informácie k týmto službám vrátane ukážok.

Pokiaľ o službu nemáte záujem stačí odpísať NIE a už Vám ďalej nebudem posielať ďalšie informácie. Posielam po týždni ešte jeden email zákazníkom, ktorí neodpovedali a to predovšetkým z toho dôvodu, že mohol byť email prehliadnutý, alebo nebol v tej chvíli prioritný.

Následne už Vám nepošlem žiadny email.

atď…

Dôležité odporúčanie v súvislosti s podozrivými ponukami Google

Ponuky, ktoré operujú s Google názvami a vytvárajú pocit, že majú na starosti nejaký GOOGLE úsek služieb a idú robiť aktualizáciu, majú za cieľ zaujať tých, ktorým záleží na pozíciách a viditeľnosti v Googli. Táto ponuka sa týka primárne služby Google Street, hoci so slovom Streew. Ponuky sa však objavujú rôzne. Použitie fontu, čistej bielej farby na pozadí, dizajnových prvkov a mnohého vizuálneho a podobného s originálnym Googlom môže vytvárať nebezpečenstvo zámeny. Odporúčame preto k veľkej opatrnosti, aby naozaj nedošlo k zámene aj v chápaní dodávateľa služieb vo vašich firmách.

Podobné aktivity je vhodné nahlasovať na: https://support.google.com/business/contact/business_redressal_form

You may also like

More in:Marketing