Momentálne sa stretávame s nejasnou záhadou, ktorá je možno predzvesťou niečoho iného. Akoby sa niekto vŕtal v súkromných správach na Facebooku a snažil sa sťahovať obsah všetkých ZIP a RAR archívov. Jeden zo serverov majiteľa XY, ktorý používa len na súkromnú poštu a súkromné účely má totiž občas na svojom FTP nahratý balíček fotografií z osláv a rodinných stretnutí vždy nazvaný aj dátumom a poznámkou pre odlíšenie, komu fotografie patria. Tieto balíčky sú síc e už dávno zmazané pre obmedzený priestor, no odkaz na ne ako na jedinom mieste na svete svieti v histórií správ na Facebooku.

Kto nás sleduje a prečo?
Ak si teda predstavíte, že osobe AB sa odosiela súbor nazvaný 20.12.12ab.zip a odošle sa odkaz priamo na facebook správu len jemu, zároveň osobe DE sa odošle súbor 20.12.12de.zip opäť len jemu, nečakáte, že sa k súborom dávno po stiahnutí opäť vrátia, ba dokonca obaja naraz, ak na seba ani nemajú navzájom kontakt. Zarážajúce však je ešte viac to, že sa v rovnaký čas pokúša niekto stiahnuť súbor vianoce2012.zip, ktorý zmizol z FTP už dosť dávno a bol poslaný človeku, ktorý je celkom mimo týchto dvoch. Podľa logu na serveri sa totiž niekto snaží stiahnuť viacero ZIP súborov, ktoré boli zverejnené len v komunikácií s rôznymi priateľmi. Jediné miesta, kde boli odkazy na súbory ZIP a RAR publikované, boli práve súkromné správy na Facebooku. Nevedno teda o čo komu ide, no v tejto chvíli nie sme príliš nadšení z toho, čo práve log zo serveru zobrazuje. Jediné čo vieme je, že:

Americká IP adresa sa v rovnakom čase dňa 31. Marec snaží stiahnuť všetky archívy ZIP a RAR na ktoré sme kedy uviedli kontakt v komunikácií na Facebooku. Súbory sú dávno zmazané.

Odporúčame
Odporúčame však ostatným, aby nepoužívali statické názvy pri odkazovaní na súkromné veci, prípadne ich menili, alebo obsah na FTP odstraňovali. Ochrana heslom žiaľ nebude stačiť. Toto jednanie a zistenie nás momentálne prinútilo počítať s tým, že ani v súkromných správach už človek nie je chránený a súbory so súkromným obsahom sa z nejakého dôvodu dnes snažil niekto z USA stiahnuť k sebe. Nelogicky absurdne bez dôvodu a bez Vášho súhlasu. Vzhľadom na zabezpečenie a nemožnosť prieniku do súkromného účtu ide len o možnosť skenovania histórie a sťahovania odkazovaných miest samotným Facebookom, alebo možno dokonca prienik do samotného Facebooku, o ktorom ani on sám zatiaľ nevie. V tejto chvíli sami odstraňujeme, alebo premenúvame súbory na svojom súkromnom FTP. Aj od nás v rámci súkromných záležitostí už neraz smeroval obsah k priateľom balený v archívoch a cez link.