NovinkySvet internetu

Zverejnili nahé fotky slovenských dievčat a žien z Messengera

tonery

Slovenský portál Hoax.sk a televízia Markíza upozorňujú na problém s ukradnutými fotografiami mnohých žien a dievčat na východnom Slovensku. V pasci sa ocitlo niekoľko stoviek dievčat, ktorých heslá odchytil útočník pomocou falošnej aplikácie a pomocou nich sa im v nestráženej chvíli dostal do úctu.

Hacker

Páchateľ prenikol do účtov a ukradol nahé fotografie

Prenikol do účtu, stiahol si fotografie z komunikácie s partnermi a ak natrafil na nahé fotografie staré aj niekoľko rokov, uložil ich aj s menom dotyčnej ženy. Páchateľ tak stiahol fotografie chúlostivého charakteru plnoletým ženám, matkám, rodičkám, ale tiež neplnoletým dievčatám. Vytvoril stránky, kde všetok obsah distribuoval ako platenú službu s prístupom pre platiaceho zákazníka. Výsledok? Niekoľko trestných oznámení a nečinná polícia, ako sme si už na Slovensku zvykli.

Portál HOAX.SK, ktorý sa zaoberá odhaľovaním online kriminality, na problém upozorňoval už na konci mája, začiatkom júna, kedy zostával stále bez povšimnutia médií, ako aj bez povšimnutia polície. Tá sa dokonca k niektorým dievčatám stavala vlažne, alebo si neodpustila posmešky. Aj to zrejme odradilo niektoré obete, aby vôbec išli s i tak už dosť chúlostivou vecou na políciu. Snímky odhaľujúce nahé telo, partie, intímne momenty, či používanie rôznych nástrojov obsahovali mená konkrétnych obetí a na vytvorenej stránke, ktorá predávala prístup, fungovalo niekoľko obrázkov ako bezplatná ochutnávka. Skutočné snímky vo vyššej kvalite sa nachádzali po zaplatení poplatku 20 EUR vo vnútri stránok.

Stránky fotocky.com v súčasnosti už neexistujú.

Stav pátrania po páchateľovi

Reportáž v TV Markíza, ktorá prišla po mesiaci od vypuknutia problému, upozornila na dôležitý fakt. Polícia nebola schopná za celý ten čas od prvých nahlásení získať dostatok dôkazov na dolapenie páchateľa. Najvážnejším faktom v celej veci je, že Slovensku chýbajú odborníci, ktorí by boli schopní zaobstarať riadny postup a dáta v oblasti, v ktorej sa bude kriminalita len rozvíjať. Kyberpriestor naďalej zdá sa slovenská polícia podceňuje.

Ako prezradila reportáž, polícia nemá páchateľa a stále len zbiera trestné oznámenia. Pritom na začatie konania postačí jediné a nie je nutné čakať na všetky. Podľa portálu HOAX.sk sa obete pri nahlásení trestného činu stretávali s výsmechom len na začiatku.  Zrejme aj polícia sa naučila, že sa môže niečo také stať a aj v takomto prípade sa očakáva, že bude konať.

Zdroj: hoax.sk

You may also like

More in:Novinky