Svet internetu

Česká iniciatíva zdržania návštevníkov stránok z Ruska a krátky script

Česká iniciatíva, ktorá sa objavila na stránkach web4ukrajina.cz, je zaujímavou reakciou na udalosti na Ukrajine. Rusko, ktoré pod Putinovým vedením spustilo útok a prekročilo hranice suverénneho štátu Ukrajina, pohŕdajúc jej históriou a štátnosťou, šokovalo celý svet. Agresiou, spôsobom, akým začalo riešiť údajné hrozby slabo vyzbrojenej Ukrajiny aj mnohými tragédiami, ktoré sa od štvrtka 24. februára 2022 na území Ukrajiny odohrávajú.

ukrajina iniciatíva

Na Slovensku operuje značná skupina propagandistov fungujúcich z presvedčenia. Iniciatív, ktoré by ostro dávali svoj postoj na konflikt, je niekoľko. Mnohí si dávame ukrajinskú vlajku na profilovku na znak solidarity, kým v kontraste sú indivíduá s vlajkou ruskou a Putinom v profilovej fotografii. Iniciatíva, s ktorou prišli v Čechách, síce zásadne nič nerieši, no celá symbolika je ukrytá v bojkote prístupu Ruska k stránkam v Čechách, prípadne na Slovensku.

Jediný script, ktorý zdržuje prístup na stránku z Ruska

Celé tajomstvo je ukryté v malom scripte, ktorý si stačí vložiť do zdrojového kódu webu. Zo skúsenosti vieme, že takýto script by mohol získať kontrolu nad webom, preto je vhodné byť obozretný a pred podobnými scriptami mať rešpekt. Celé nastavenie blokácie Ruska pri vstupe na web sa totiž odohráva na stránkach programátorov. Verme teda, že celá dôvera, ktorá sa do nich vkladá, zostane dôverou a myšlienka ešte porastie. Protestne blokovať, respektíve zdržať prístup stránok návštevníkom z Ruska.

Aj zdanlivo nezaujímavý projekt totiž nejakých ruských návštevníkov mať môže. Reálne tak narazí na blokovanie priameho vstupu, objaví sa informácia o zastavení agresie a až po chvíľke sa stránky otvoria. Zdržanie a upozornenie uvidí bežný ruský občan, ktorý nemusí súhlasiť s vojnou na Ukrajine. Reálne sa tak blokácia vlastne ani nedotýka tých, ktorí sú za útok zodpovední. No môže sa o probléme hovoriť a aj takto môže vyzerať reakcia sveta a názor na agresiu. Iniciatíva už zaujala eshopy, rôzne projekty, osobné stránky a mnoho iných.

Bližšie myšlienku predstavuje https://web4ukrajina.cz/

Script pre inštaláciu blokácie prístupov na web z Ruska je jednoduchý:

 <script async src=“https://js.web4ukrajina.cz/“></script>

You may also like