Svet internetu

Falošná pošta, platba za balík a dobierky sú stále živá hrozba

Internetové hrozby, podvodné stránky číhajúce na zraniteľné miesta, neutíchajú. Ani tak jednoduché triky, ako sú tie s falošnou poštou, ktorá žiada uhradiť akýsi malý poplatok a hneď platobnou kartou. Zvykli sme si, že Slovenská pošta zlepšuje svoje služby a stáva sa čoraz viac elektronickou. Lenže posledný pol rok naše emailové schránky zaplavujú podivné výzvy na platbu zo Slovenskej pošty, ktoré ale so Slovenskou poštou nijako nesúvisia. Podvodníci zo zahraničia rovnaké triky skúšajú aj na rakúskej pošte, na Českej pošte, ale aj na iných poštových službách.

Slovenská pošta, falošná výzva na úhradu

Zneužijú logo a kontaktujú bezhlavo neadresne ľudí s tým, že je nutné zaplatiť drobný poplatok ako dobierku, či akési clo. Z niekoľko stoviek oslovených sa potom nájde len zopár ľudí, ktorí uveria. Prípadne ich upokojí malá výška platby. Stačí jediné euro, pocit, že uhradením toho jedného eura sa aj dozviete, o akú zásielku ide… Lenže tu v skutočnosti nejde o to jedno euro.

Email od „Slovenskej pošty“ že zásielka čaká na úhradu

Emailová správa, ktorá od vás žiada akýkoľvek poplatok zo strany Slovenskej pošty, oficiálne žiadna neexistuje. Ak sa niečo deje s vašimi zásielkami, ktoré ste možno vo väčšom počte ponechali na pošte, pošta si vás zavolá na danú pobočku. Vždy si pošta zavolá každého, ak podával zásielky. Ak má zásielku uhradiť, napríklad clo, kontaktuje vás colný úrad a posiela údaje pre platbu na IBAN. Žiadne platobné brány.

Zadávať čísla z platobnej karty do neznámeho formulára do neznámej platobnej brány môže znamenať, že poskytnete všetky prístupy do svojej platobnej karty niekomu neznámemu. Odchytí si vaše údaje. Veľmi rýchlo pritom môže prísť potvrdzovacia SMS, či súhlasíte s prevodom. Kým sa na obrazovke objavila suma 1,13 EUR, v SMS to pokojne môže byť súhlas s prevodom 650 EUR. Ak sa čudujete, kto by už mohol tejto hlúposti uveriť, je mnoho Slovákov, ktorí sa obrátili na políciu vo veci zneužitia čísiel z karty. Používateľ sám odklepne túto sumu.

Kto by tomu uveril?

Zaujímavý je aj prípad Slováka, ktorý je nositeľom služobného odznaku Polície s vyššou hodnosťou, ktorého platba 750 EUR nepustila len preto, že nemal dostatok peňazí na účte a karta nepovoľovala prechod do „mínusu“.  Naletieť môže naozaj ktokoľvek, aj človek skúsenejší. Jednoducho preto, ak niečo čakáte a nutne potrebujete, no nemáte prehľad o aktuálnych inováciách Slovenskej pošty. Zároveň nie ste pozorní a nesledujete, kde vlastne zadávate čísla svojej platobnej karty.

You may also like