Svet internetuZaujímavosti

Juraj Rizman prezidentom SR? Prečo to pobavilo hlavne novinárov?

Juraj Rizman ako priateľ Zuzany Čaputovej, prezidentky SR, odcestoval 18. 9. 2022 spolu s ňou na pohreb Kráľovnej Alžbety II. a dňa 19.9. sa aj zúčastnil pietneho aktu. Mnoho svetových médií malo možnosť sledovať podujatie z prostredia na dosah svetovým lídrom. Objektívy kamier, ale aj fotoaparátov tak zachytili mnohé osobnosti svetového diania. Agentúrni fotografi, ktorí následne odovzdávajú svoje fotografie agentúram, prípadne fotografi na voľnej nohe, ktorí fotografie predávajú vo fotobanke, odovzdávajú fotografie vo veľkom chaose. Dôvodom je snaha o splnenie úlohy, nezaostávanie a rýchle získanie významu svojej práce.

Juraj Rizman ako prezident SR

foto: fotografia nie je úplná zámerne. nechceme byť terčom vymáhačskej agentúry. Ďakujeme za pochopenie.

Rýchlo nahratá fotografia vo fotobanke znamená, že všetky médiá, ktoré o udalosti píšu, môžu kúpiť práve tieto fotografie. Znamená to zisk. Rýchlosť s akou sa dáta nahrávajú, je extrémna. Ide o minúty, až hodiny po udalosti. Inak vás predbehne konkurenčný fotograf, iná agentúra a zdroj fotografie. Samozrejme, svet zaplavili medializované a agentúrne informácie. Aj slovenskí novinári sa predháňali v získavaní fotografií, ktoré môžu použiť do článkov a pri niektorých tvárach ani len netušili, že majú pred sebou Bhutánskeho, Kórejského, Japonského, či iného politika. Dopletené informácie sa aj v našich zemepisných šírkach rýchlo opravovali po rýchlom ponáhľaní sa.

Juraj Rizman uvádzaný ako prezident Slovenska

Juraja Rizmana uvádzali v agentúre AP, ako aj v Getty Images ako prezidenta Slovenskej republiky. Vinníkom pritom v prvom prípade nie je agentúra AP a v druhom prípade Getty Images. Vinníkom je reálne fotograf, ktorý nahráva dáta a kým ich on nezmení, zväčša sa s obsahom nič nestane. Fotograf, bežný človek, ktorý nemusí mať rozhľad v tom, kto je na fotografii a kto kde vládne.

Takáto informácia je podaná médiami, ktoré zväčša jediné vidia túto informáciu. Bežný človek k nej neprichádza. Normálny smrteľník a konzument bežných mediálnych správ ich vidí až spracované. Sú to teda novinári, ktorí fotografiu môžu nájsť a kúpiť. Neuveriteľné peniaze, ktoré fotografia stojí vo veľkom formáte, sú dôvodom, prečo sa koná rýchlo a tak dôkladne v rámci nahrávania a ponúkania snímkov. Už o pár dní budú neaktuálne.

Nenávisť a odbornosť Slovenska nenechala na seba dlho čakať

Pomerne rýchlo sme dospeli na sociálnych sieťach k tomu, že sa opäť objavujú odborníci  na všetko. Poznajú vinníkov a svoje komentáre k tejto zaujímavosti chcú ukázať v potrebnom svetle.

  • Agresívne živly a ženy s kvetinkami v profilovkách majú jasno. Určite to bol Američan, lebo Američania nevedia kde je Slovensko
  • AP je americká agentúra, čiže tým má byť všetko jasné
  • Zapredaný západ a iné vyjadrenia
  • Pobavili názory o tom, že by nemusel byť zlý prezident a porovnávania možného prínosu aktuálneho vedenia, prípadne iné urážky.
  • Iné názory verejnosti, ktoré sa dali za krátko postrehnúť sú otázky, prečo šiel aj on.

Vyjadrenia niektorých Slovákov sú pritom o nepochopení významu udalosti, postupov, obsahu pozvánok a spôsobe, akým funguje politika. Novinári vyniesli von skvelú správu, v ktorej sa v podstate o nič nejedná a na informáciu mohli upozorniť. Namiesto toho je medializovaná ako veľká udalosť, akoby šlo o pomýlenie veľkého média. Ide pritom o chybu v albume s fotografiami, ktorú zveličili médiá. Tí profesionáli, ktorí by mali svojich kolegov skôr upozorniť na pochybenie, no zveličujú problém, ktorý bol problémom len vo vzťahu FOTOBANKA+MÉDIUM a vytiahli ho na verejnosť. K tej verejnosti, ktorá „odbornými vedomosťami“ bojuje proti rúškam, s „odbornými vedomosťami“ velebí Putina, alebo „odbornými vedomosťami“ považuje SAVO za liek proti žlčovým kameňom. Do takejto spoločnosti prinášať ťažšie pochopiteľne témy spôsobom, pri ktorom majú pocit, že je záležitosť vlastne úplne jednoduchá, je značne nebezpečné.

You may also like