Aj keď olympijské hry Rio 2016 sú už úspešne za nami, oplatí sa obzrieť sa späť na neobvyklý prípad zákazu šírenia olympijských GIF animácii po internete. Tento inak obľúbený formát pohyblivých obrázkov zažíva v súčasnosti nový rozkvet – ľudia s obľubou šíria krátke klipy hrajúce stále dokola a často obsahujúce komické situácie alebo mačky. Na letných hrách však mal internet smolu.
Tvrdé pravidlá stanovené MOV
V snahe ochrániť oficiálnych držiteľov práv vysielania hier,Medzinárodný olympijský výbor (MOV) stanovil prísne pravidlá týkajúce sa vysielania akýchkoľvek momentov z hier. Zákaz sa primárne vzťahuje na vysielanie olympijských médií na akýchkoľvek platformách typu „on demand.“ Inými slovami, MOV chcel docieliť toho, aby záujemci o olympijské hry pozerali záznam výlučne na oficiálnych zdrojoch a nemohli sa do neho naladiť kedy chceli. Obeťou tejto snahy sa tak stali aj krátke animované obrázky a videá.
GIF obrázky sú často spájané so zvečnením kurióznych momentov a ich virálnym šírením po internete. Popularita tohto formátu je jasná už aj pri pohľade napríklad na aplikáciu Facebook Messenger, ktorý túto funkciu zakomponoval priamo do centra svojej komunikačnej platformy. Absencia tohto formátu počas olympijských hier bola neprekvapivo vnímaná zo strany verejnosti negatívne a vytvorila na internete akési vákuum.
Porušenie zákazu
Našli sa však aj jedinci, ktorý zákaz ignorovali a olympijské GIF obrázky zdieľali na sociálnych médiách. Hádam najznámejším prípadom tejto „kauzy“ bolopublikovanie GIFovna Twitteri nikým iným ako športovým novinárom. Ten sa previnil zdieľaním troch obrázkov, na čo reagoval MOV a aj samotný Twitter. Kuriozitou je práve jeho reakcia. MOV udelila novinárovi 10 minút na odstránenie obrázkov, avšak skôr ako sa novinár k tomu dostal, Twitter suspendoval jeho účet a nasledujúci deň mu ho aj kompletne zablokoval. Tento prípad sa samozrejme stal senzáciou na internete a po búrlivých reakciách verejnosti Twitter novinárov účet obnovil.
Twitter vôbec nereagoval férovo. V iných situáciách porušenia autorských práv sociálna sieť obsah iba odstráni a nezablokuje užívateľov účet. Je teda možné, že tento prípad poukázal na praktiky Twitteru, ktoré uprednostňujú svojich mediálnych partnerov nad užívateľskou základňou. Aj to môže byť príčinou jeho spomaleného rastu.
Tak či onak, aj napriek zákazu GIF a obsahu „on demand“ sa bolo počas olympiády na čo pozerať.Pozornosť športových priaznivcov sa teraz môže pomaly upínať na iné podujatia, akými sú napríklad štart PremierLeague alebo blížiace sa Majstrovstvá sveta v cyklistike. Záujemcovia o tipovanie na svojich favoritov môžu tak učiniť napríklad na: http://extra.bet365.com/news/sk/Futbal/Barclays-Premier-League. Koniec Olympijských hier okrem iného znamená aj voľné používanie GIFov.
Článok pripravil Juraj